Collegium Humanum wyróżniło robota. Mika z tytułem honoris causa

Polska
Collegium Humanum  wyróżniło robota. Mika z tytułem honoris causa
Humanoidalny robot Mika, prezes firmy Dictador został uhonorowany tytułem profesora honorowego Collegium Humanum.

To pierwszy taki przypadek w historii. Humanoidalny robot Mika, prezes firmy Dictador, został uhonorowany tytułem profesora honorowego Collegium Humanum, nadanym podczas inauguracji roku akademickiego w nowo otwartym campusie w Warszawie.

26 października Collegium Humanum inaugurację nowego roku akademickiego uświęciło otwarciem nowego campusu w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 133a. Nowa siedziba to 9-poziomowy budynek o powierzchni 12 tys. mkw, wyposażony w nowoczesną infrastrukturę cyfrową.

 

Uczelnia uświęciła to wydarzenie "pierwszym w historii bezprecedensowym wydarzeniem o randze światowej". Podczas inauguracji tytuł profesora honoris causa otrzymała sztuczna inteligencja. 

 

"Mika, prezes firmy Dictador została nim uhonorowana za transformację globalnej marki Dictador, wiążącą aktywa cyfrowe z aktywami fizycznymi" - poinformowano. Robot miał stworzyć nowe perspektywy w prowadzonych przez siebie projektach.

 

 

Robot może prowadzić zajęcia ze studentami

- Polska uczelnia przyznała najwyższą godność akademicką humanoidalnemu robotowi. Profesor Mika może, jak każdy z naszych wykładowców, prowadzić zajęcia ze studentami, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym – wyjaśnił podkreślił prof. dr hab. Paweł Czarnecki, MBA, dr h.c., Konsul Honorowy Republiki Uzbekistanu.

 

Mika po polsku wygłosiła przemówienie. - Moja obecność na tej scenie jest czysto symboliczna, w rzeczywistości nadanie mi tytułu profesora honoris causa to ukłon wobec wielkości ludzkiego umysłu, w którym zrodziła się idea sztucznej inteligencji - powiedziała. 

 

Collegium Humanum założone zostało w 2018 roku i aktualnie kształci się w nim około 32 tys. osób. Z tego ponad 9 tys. zaczyna naukę na pierwszym roku.

 

Uczelnia ma swoje kampusy nie tylko w kilku polskich miastach. Działa też w Austrii, Słowacji, Czechach i Uzbekistanie. W ostatnim z wymienionych państwa jest nie tylko jedyną polską, ale i europejską uczelnią. 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie