USA. Koniec strajku aktorów w Hollywood. Jest wstępne porozumienie z producentami

Świat
USA. Koniec strajku aktorów w Hollywood. Jest wstępne porozumienie z producentami
AP/Chris Pizzello/Invision
Strajk aktorów w Hollywood. Na zdjęciu obsada serialu "Breaking Bad"

Hollywoodzcy aktorzy ogłaszają sukces - po czterech miesiącach strajku osiągnięto wstępne porozumienie z producentami. Protest, w którym do niedawna uczestniczyli też scenarzyści, sparaliżował prace na planach filmowych największych wytwórni. Artyści domagali się m.in. zapewnienia im zysków z produkcji udostępnianych w platformach streamingowych i lepszej ochrony przed AI.

Strajk zorganizowany przez Gildię Aktorów Filmowych (SAG-AFTRA) rozpoczął się 14 lipca, a od 2 maja protestowała Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA). To właśnie dojście do porozumienia wytwórni filmowych ze scenarzystami końcem września, dało artystom nadzieję na szybsze zakończenie sporu ze Związkiem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP), reprezentującym największe wytwórnie filmowe i platformy streamingowe.

 

- Strajk oficjalnie kończy się w czwartek 9 listopada o godzinie 00:01 - przekazała w środę cytowana przez AFP rzeczniczka SAG-AFTRA po 118 dniach od rozpoczęcia strajku. Do porozumienia doszło po tym, jak w zeszłym tygodniu strony wznowiły rozmowy negocjacyjne po impasie na początku października. 

 

ZOBACZ: USA: Aktorzy i scenarzyści z Hollywood protestują. Największy strajk od 63 lat

 

- W ramach kontraktu o wartości ponad miliarda dolarów osiągnęliśmy porozumienie o niezwykłym zakresie - głosi opublikowane przez SAG-AFTRA oświadczenie.

Strajk aktorów w Hollywood. Podwyżka wynagrodzeń i ochrona wizerunków przed AI

Wśród osiągnięć strajku znalazły się m.in. wyższe niż oczekiwano podwyżki minimalnego wynagrodzenia i ubezpieczeń zdrowotnych, premia za udział w produkcji transmitowanej w platformach strumieniowych, i "bezprecedensowe postanowienia dotyczące zgody i wynagrodzenia, które ochronią członków przed zagrożeniem ze strony sztucznej inteligencji". Umowa z największymi wytwórniami ma objąć również podwyżki wynagrodzeń dla innych osób pracujących na planach i wpłynąć na ochronę różnorodności społeczności filmowej.

 

Szczegóły porozumienia mają zostać upublicznione po piątkowym spotkaniu, podczas którego członkowie zarządu związku zawodowego dokonają przeglądu umowy - donosi "The Guardian".

 

ZOBACZ: Koniec protestów w Hollywood? Scenarzyści zatwierdzili nowy kontrakt

 

W rozmowie z mediami szef Warner Bros Discovery, David Zaslav, przekazał jeszcze przed oficjalnym oświadczeniu o porozumieniu, że oferta studia dla SAG-AFTRA "spełnia praktycznie wszystkie cele związku i obejmuje najwyższą podwyżkę płac od 40 lat". 

 

Jeśli wstępne porozumienie zostanie w nadchodzących tygodniach ratyfikowane przez członków Gildii Aktorów Filmowych, prace w Hollywood mogą ruszyć pełną parą po raz pierwszy od maja po największym od 63 lat strajku w branży.

Aleksandra Kozyra / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie