Szefowa KE Ursula von der Leyen: Jesteśmy w stanie zastąpić ten gaz, który odciął Putin

Świat
Szefowa KE Ursula von der Leyen: Jesteśmy w stanie zastąpić ten gaz, który odciął Putin
Polsat News
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Mamy wspólne magazyny gazu, których zapełnienie wynosi 84 proc. W ciągu ostatnich miesięcy mocno pracowaliśmy nad uniezależnieniem się od Rosji. Mamy innych, godnych zaufania dostawców i jesteśmy w stanie zastąpić ten gaz, który odciął Putin - powiedziała Ursula von der Leyen w wywiadzie z korespondentką Polsat News, Dorotą Bawołek.

W środę szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu coroczne sprawozdanie dotyczące działalności kierowanej przez nią instytucji.  

 

- Państwa członkowskie zyskają finansowanie, dzięki któremu będą mogli wesprzeć zagrożone gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Będzie to kwota ok. 140 mld euro dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy - zadeklarowała.

 

Zobacz WIDEO: Ursula von der Leyen o cenach energii i polskim KPO

 

 

Co z cenami maksymalnymi na energię?

Jedno z pytań do szefowej Komisji Europejskiej dotyczyło rozwiązań mających na celu obniżenie cen prądu. 

 

- Zaprezentowaliśmy pewne pomysły i wśród nich była również debata na temat tego, jak obniżyć cenę gazu. Musimy znaleźć równowagę. Rozmawiamy z zaufanymi dostawcami, jak znaleźć rozwiązanie problemu. Pojawiły się nowe propozycje, mam nadzieję, że niebawem ministrowie krajów członkowskich podejmą decyzje - stwierdziła von der Leyen.

 

Ursula von der Leyen została zapytana także o potencjalną redukcję celów klimatycznych i zawieszenie opłat emisyjnych. Taki postulat miał m.in. polski rząd. 

 

- Rynek ETS musi zdawać sobie sprawę z tego, że cena gazu jest 10 razy wyższa niż cena ETS-ów, tak bardzo wzrosła. Powodem wysokich cen energii jest działalność Putina. My oczywiście zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy aby ustabilizować ceny, zaoferowaliśmy pakiet REPowerEU. To 20 mld euro świeżych środków, które można inwestować w odnawialne źródła energii - powiedziała szefowa KE. 

Von der Leyen o wypłacie środków z KPO

Wśród działań, które podejmuje KE, jej szefowa wymieniła także pakiet Next Generation EU, czyli fundusz odbudowy mający na celu wsparcie państw członkowskich po pandemii COVID-19. Do Polski wciąż nie popłynęły środki z Krajowego Planu Odbudowy. Ursula von der Leyen przypomniała o warunkach, które musi spełnić polski rząd. 

 

- W przypadku Polski chodzi o niezależność sądownictwa. Negocjacje zostały zamknięte, mamy umowę. Polska musi wypełnić swoje zobowiązania i my wtedy będziemy gotowi do wypłaty środków. Tak jak w przypadku innych krajów członkowskich, kamienie milowe muszą zostać spełnione, aby to się stało - podsumowała.  

 

arż/pgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie