Von der Leyen proponuje konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Mają pokryć ukraińskie szkody

Świat
Von der Leyen proponuje konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Mają pokryć ukraińskie szkody
Twitter/Ursula von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen zapowiedziała prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. - Rosja musi zapłacić za zniszczenia, które spowodowała. Szkody poniesione przez Ukrainę szacuje się na 600 mld euro. Rosja i jej oligarchowie muszą zrekompensować Ukrainie szkody i pokryć koszty odbudowy kraju - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Szefowa Komisji Europejskiej stwierdziła, że "Rosja musi zapłacić za swoje przerażające zbrodnie, w tym za agresję na suwerenne państwo". Podkreśliła, że według szacunków do tej pory zginęło ponad 20 tys. cywilów i 100 tys. ukraińskich wojskowych.

 

ZOBACZ: Szczyt G20: Grupa potępia rosyjską agresję na Ukrainę. Von der Leyen mówi o wsparciu dla Polski

 

Von der Leyen zaproponowała utworzenie przy wsparciu Międzynarodowego Trybunału Karnego i Organizacji Narodów Zjednoczonych wyspecjalizowanego sądu, w celu zbadania i ścigania zbrodni agresji Rosji na Ukrainę. 

 

Ursula von der Leyen: Rosja musi zapłacić za zniszczenia, które spowodowała 

Zdaniem przewodniczącej KE Rosja musi zapłacić za szkody, jakie w wyniku wojny wyrządziła Ukrainie, a szacuje się je na 600 mld euro.

 
- Mamy środki, aby zmusić Rosję do zapłaty. Zablokowaliśmy 300 mld euro rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego i zamroziliśmy 19 mld euro należących do rosyjskich oligarchów. W krótkim czasie moglibyśmy stworzyć wraz z naszymi partnerami strukturę do zarządzania tymi funduszami i ich inwestowania. Pieniądze przeznaczylibyśmy na Ukrainę. A po zniesieniu sankcji fundusze te powinny zostać wykorzystane tak, aby Rosja zapłaciła pełne odszkodowanie za szkody wyrządzone Ukrainie - wskazała. 

 

ZOBACZ: Bruksela. Ursula von der Leyen: Opieranie się rosyjskiemu szantażowi ma swoją cenę


Von der Leyen zapowiedziała, że KE będzie pracować nad międzynarodowym porozumieniem aby umożliwić konfiskatę

zamrożonych rosyjskich aktywów. - Przerażające zbrodnie Rosji nie pozostaną bezkarne - zapowiedziała.

adn / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie