Ruch Rosji w sprawie broni jądrowej. Polskie MSZ reaguje

Polska
Ruch Rosji w sprawie broni jądrowej. Polskie MSZ reaguje
PAP/GAVRIIL GRIGOROV
Władimir Putin unieważnił Traktat o zakazie prób jądrowych

Rosja wycofała się z ratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT). Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym wskazało, że decyzja została poprzedzona miesiącami "nieodpowiedniej retoryki i gróźb nuklearnych".

W czwartek Kreml na stronie internetowej poinformował o zatwierdzeniu przez Władimira Putina dokumentu unieważniającego traktat, mający kluczowe znaczenie dla rozbrojenia nuklearnego i nieproliferacji.

Rosja unieważnia Traktat. Polskie MSZ : nieuzasadniony i bezprecedensowy krok

Do rezygnacji z ratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych odniósł się polski resort dyplomacji, zarzucając stronie rosyjskiej osłabianie bezpieczeństwa międzynarodowego. 

 

ZOBACZ: Rosjanie stracili potężny radar. Teraz drony zgotują im piekło

 

"Decyzję podjęto po miesiącach nieodpowiedzialnej retoryki i gróźb nuklearnych, w trakcie prowadzonej nielegalnej agresji przeciwko Ukrainie. Ten nieuzasadniony i bezprecedensowy krok stanowi kolejne osłabienie architektury bezpieczeństwa międzynarodowego. Wpisuje się w świadomy scenariusz Moskwy sukcesywnego podważania zbiorowych wysiłków na rzecz nieproliferacji i rozbrojenia" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa.

 

Polska w swoim komunikacie wskazała, że decyzja Moskwy stanowi poważne naruszenie zobowiązań międzynarodowych. Przypomniała również o stałym członkostwie Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. 

 

ZOBACZ: Rosja: Władimir Putin wskazał winnych eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

 

"Traktat CTBT jest instrumentem o kluczowym znaczeniu dla rozbrojenia nuklearnego i nieproliferacji. Stoi na straży norm zakazujących podejmowania prób jądrowych" - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Rosja i możliwe próby jądrowe. Obawy Ukrainy

Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) jest ratyfikowany przez 178 państw świata. Polska zrobiła to w 1999 roku i od wielu lat upomina się o wzmocnienie jego zapisów.


Rosja twierdzi, że odejście od traktatu jest dopasowaniem się do Stanów Zjednoczonych, które nigdy dokumentu nie zatwierdziły. Kreml nie planuje wracać do prób broni jądrowej, chyba że takie decyzje podejmie Pentagon. 

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Atak libańskiego Hezbollahu. Tel Awiw odpowiedział nalotami

 

Ukraina obawia się, że przyczyną unieważnienia traktatu jest chęć wzmożenia ataków na ich kraj. 

 

- Rosja przygotowuje ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy, gdy temperatury się obniżą - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. 

Czym jest unieważniony przez Rosję traktat?

CTBT jest podpisanym w 1996 roku w Nowym Jorku traktatem zakładającym całkowity zakaz przeprowadzania prób nuklearnych. Podpisało go 187 państw, a ratyfikowało 178.

 

ZOBACZ: Rosjanie stracili potężny radar. Teraz drony zgotują im piekło


Stany Zjednoczone złożyły swój podpis pod dokumentem ale do tej pory nie ratyfikowały. Indie, Pakistan i Korea Północna nigdy nie złożyły podpisu pod dokumentem.


Traktat zobowiązuje strony do nieprzeprowadzania jakichkolwiek wybuchów jądrowych i zapobiegania wszelkim wybuchom na wszystkich obszarach podlegających ich władzy. Strony zobowiązały się również do powstrzymania się od uczestniczenia, zachęcania lub powodowania przeprowadzania wybuchów.

Bartosz Treder / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie