Warszawa: Kontrole "taksówek". Porażająca skala nieprawidłowości

Polska
Warszawa: Kontrole "taksówek". Porażająca skala nieprawidłowości
Polsat News
Kontrole taksówek ukazały szeroką skalę nieprawidłowości

Władze Warszawy zaprezentowały wyniki kontroli przewozów taksówek, także tych na aplikację. Jak się okazuje, służby stale wykrywają nieprawidłowości. W okresie od stycznia do końca września bieżącego roku wśród przewinień znalazło się m.in. legitymowanie fałszywym prawem jazdy czy jazda pod wpływem alkoholu. Policja zatrzymała także taksówkarza w kradzionym aucie.

O kontroli prowadzonej przez policję i inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego i wynikach udostępnionych przez władze miasta mówiła reporterka Polsat News Agnieszka Kuzyk.

Warszawa: Nieprawidłowości u co trzeciego taksówkarza

- Przez blisko 10 miesięcy przeprowadzono prawie 1200 kontroli wśród warszawskich taksówkarzy i kierowców oferujących przewozy m.in. na aplikację i nieprawidłowości wyszło ponad 400, co oznacza, że dotyczą co trzeciego kierującego - mówiła Kuzyk.


- Wśród nieprawidłowości są m.in. brak licencji, kierujący pod wpływem alkoholu, cudzoziemcy, którzy w naszym kraju przebywają nielegalnie, czy stan techniczny samochodów - one często w ogóle nie powinny wyjeżdżać na ulice. Nieprawidłowości się zdarzają, śmiało mogę powiedzieć, że te kontrole cały czas będą odbywać się we współpracy z innymi służbami - powiedziała Polsat News kom. Marta Gierlicka z komendy stołecznej policji. 

 

ZOBACZ: Ostrołęka: Taksówka wjechała pod pociąg. Nie żyje kierowca, pasażer w szpitalu

 

- To najczęściej osoby, które dopuszczają się różnego rodzaju oszustw, czyli podszywają się, nie posiadają licencji. Mogą się zdarzyć również bardzo drastyczne sytuacje i to jest to, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze niedawno - w przypadku przewozów taksówkami różnego rodzaju firm, gdzie głównie przez to, że nie mamy w pełni wiedzy o tym, kim te osoby są, ponieważ mają fałszywe dokumenty lub nie posiadają licencji, wtedy taka osoba czuje się bezkarna, bo czuje się anonimowa - mówiła rzeczniczka prasowa Urzędu m. st. Warszawy Monika Beuth-Lutyk. 

Taksówkarze bez prawa jazdy, w kradzionych samochodach

Podczas kontroli okazało się, że 57 kierowców wykonywało transport drogowy osób bez licencji, podszywając się pod warszawskie taksówki. W 36 przypadkach pośrednik przy przewozie osób zlecił transport przedsiębiorcom, którzy nie posiadali stosownych uprawnień.

 

Wśród nieprawidłowości znalazły się także legitymowanie fałszywym prawem jazdy przez 30 osób, a 45 kolejnych nie miało ich wcale. 44 kierowców nie posiadało aktualnych badań. Jedno auto okazało się kradzione.

 

WIDEO: Nieprawidłowości w co trzeciej taksówce. Porażające dane z Warszawy

 

 

- Przewinień jest sporo, dlatego - jak usłyszeliśmy w stołecznej policji - kontrole będą trwały. Jeżeli chodzi o zatrzymane dowody rejestracyjne - w ciągu 10 miesięcy - było ich blisko 90, a kwota wynikająca z naruszenia ustawy o transporcie drogowym to blisko trzy miliony złotych - przekazała reporterka Polsat News. 

anw/ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie