Wielka Brytania: Nowy wariant koronawirusa. BA.2.86 na liście WHO

Świat
Wielka Brytania: Nowy wariant koronawirusa. BA.2.86 na liście WHO
Pixabay/ Ch AFleks/ fernandozhiminaicela
Nowy wariant koronawirusa w Londynie

W Londynie wykryto zakażenie nowym wariantem koronawirusa. BA.2.86 budzi niepokój wśród naukowców ze względu na dużą liczbę mutacji. Nie jest jasne, czy powoduje poważniejsze choroby.

Wariant nazwany BA.2.86 po raz pierwszy został wykryty w Izraelu. Jego pojawienie się odnotowano także w Danii i Stanach Zjednoczonych - pisze "Guardian".

 

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) potwierdziła w piątek, że wariant został wykryty także w Wielkiej Brytanii, dokładniej w Londynie.

 

ZOBACZ: Rzeszów: Zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Sanepid rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne

 

- Jesteśmy świadomi jednego potwierdzonego przypadku w Wielkiej Brytanii. UKHSA przeprowadza obecnie szczegółową ocenę i przekaże dalsze informacje w odpowiednim czasie - podała dr Meera Chand, zastępca dyrektora Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), cytowana przez dziennik.

 

Osoba, u której wykryto wariant, nie podróżowała w ostatnim czasie. 

Nowy wariant niepokoi

Wariant BA.2.86 budzi niepokój naukowców ze względu na dużą liczbę mutacji. Nie wiadomo jeszcze, czy może powodować poważne choroby, nie jest także jasne, czy stanie się on dominującą formą wirusa - pisze "Guardian".

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że oznacza BA.2.86 jako "wariant monitorowany". Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało z kolei, że bacznie obserwuje BA.2.86 po odkryciu go w Michigan - podał brytyjski dziennik.

Wariant koronawirusa Eris

W lipcu WHO dodało na listę monitorowanych inny wariant - EG.5.1, zwany Eris. Po raz pierwszy zauważony został w lutym 2023 r.

 

Wirus rozprzestrzenia się na kolejne obszary. Jak podaje WHO, przypadki zgłoszono w 51 krajach. 

 

ZOBACZ: Wirusolożka: Nowy wariant koronawirusa, Eris, zapewne dotarł już do Polski

 

- EG.5.1 obecnie jest wykrywany zarówno w Europie, jak i w Azji i Amerykach, więc prawdopodobnie również dotarł już do Polski - powiedziała w rozmowie z Interią Emilia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

an/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie