Zamieszki na lotnisku w Dagestanie. Nowe informacje

Świat
Zamieszki na lotnisku w Dagestanie. Nowe informacje
AP
Zamieszki na lotnisku w Machaczkale

Ponad 20 osób zostało rannych w czasie szturmu na samolot z Izraela - podaje agencja Reutera, powołując się na lokalne media. Dwie osoby trafiły do szpitala w stanie krytycznym. Służby aresztowały 60 osób, które uczestniczyły w zamieszkach na lotnisku w Machaczkale.

W niedzielę wieczorem na lotnisku w Machaczkale, stolicy Dagestanu, który jest częścią Federacji Rosyjskiej, wybuchły zamieszki. Tłum rozwścieczonych ludzi wdarł się do terminalu oraz na pas startowy. To reakcja na pojawienie się pogłosek o przylocie samolotu bezpośrednio z Izraela. 

 

W porcie lotniczym pojawiły się setki osób, głównie młodych mężczyzn. Część z nich miała palestyńskie flagi. Pojawiały się też antysemickie okrzyki. Samolot został otoczony przez protestujących. Pasażerowie byli bezpieczni - podała agencja Reutera. 

 

ZOBACZ: Izrael wycofuje dyplomatów z Turcji. Napięcie po słowach Erdogana

 

Część osób sprawdzała paszporty podróżnych, którzy znajdowali się w terminalu lotniska. 

Zamieszki na lotnisku. Dziesiątki zatrzymanych

"Zidentyfikowano ponad 150 aktywnych uczestników zamieszek, 60 z nich zostało zatrzymanych" - napisano w oświadczeniu MSW Rosji, cytowanym przez agencję AFP. Tłum wyrządził szkody na lotnisku. Ponadto próbował przewrócić policyjną ciężarówkę. 

 

Lokalne władze podają, że zanim interweniowały służby bezpieczeństwa poszkodowanych zostało 20 osób - cywile oraz policjanci. Dwie osoby są w stanie krytycznym. Pasażerowie samolotu byli bezpieczni - podała agencja Reutera. 

 

ZOBACZ: Izrael intensyfikuje działania. "Rozpoczął wojnę lądową w Strefie Gazy"

 

Nagrania, na których widać, jak tłum opanowuje lotnisko, wchodzi do pomieszczeń technicznych, służbowych oraz biega po pasie startowym, obiegły media społecznościowe. 

 

Reuters powołując się na Federalną Agencję Transportu Lotniczego Rosaviatsia podał, że "siły bezpieczeństwa usunęły 'nieupoważnionych obywateli' z lotniska". Lotnisko będzie zamknięte co najmniej do 6 listopada. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie