Tajemniczy podmuch pobił rekordy. Może pomóc rozwiązać sekrety wszechświata

Świat
Tajemniczy podmuch pobił rekordy. Może pomóc rozwiązać sekrety wszechświata
Pixabay/StockSnap
Astronomowie wykryli tajemniczy podmuch fal radiowych (zdj. ilustracyjne)

Astronomowie wykryli tajemniczy podmuch fal radiowych, których dotarcie do Ziemi zajęło aż osiem miliardów lat. Szybki rozbłysk był najstarszym i najbardziej oddalonym podmuchem jaki kiedykolwiek zaobserwowano. Trwał mniej niż milisekundę, ale wygenerował energię równoważną 30 lat emisji energetycznej Słońca.

W czwartek czasopismo Science opublikowało badania dotyczące wybuchu nazwanego FRB 20220610A. W rzeczywistości był to szybki rozbłysk fal radiowych (FRB), które leciały w kierunku Ziemi przez osiem miliardów lat.  

 

ZOBACZ: Bezpowietrzne opony rowerowe na rynku. NASA opracowała je z myślą o Marsie


Rozbłysk trwał mniej niż milisekunda, ale w tym czasie wyemitował równowartość emisji energetycznych Słońca w ciągu 30 lat. Według naukowców był to najbardziej odległy i najstarszy rozbłysk jaki kiedykolwiek zaobserwowano. Pierwszy FRB odkryto w 2007 roku, od tamtej pory wykryto ich setki.  

Rozbłysk fal radiowych. Naukowcy mają swoje teorie

W obserwacji FBR pomagają astronomom specjalne teleskopy radiowe. Pozwalają one na zlokalizowanie rozbłysków, a także sprawdzenie skąd pochodzą.  

 

ZOBACZ: Pierwsza taka misja NASA. "Następny przystanek: metalowy świat"


"Wykorzystaliśmy bardzo duży teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile do poszukiwania galaktyki źródłowej, stwierdzając, że jest ona starsza i bardziej oddalona niż jakiekolwiek inne znalezione do tej pory źródło FRB i prawdopodobnie znajduje się w małej, odległej grupie łączących się galaktyk" - powiedział współautor opublikowanego badania dr Stuart Ryder, cytowany przez CNN.  

 

 

Okazało się, że fale pochodziły od grupy galaktyk, które był w trakcie tworzenia nowych gwiazd. To z kolei potwierdza teorie, które sugerują, że szybkie rozbłyski mogą pochodzić od obiektów o wysokiej energii powstających w wyniku eksplozji gwiazdy.  

 

Co więcej rozbłyski mogą posłużyć naukowcom jako unikalna metoda do "ważenia" ilość materii we wszechświecie. Dotąd szacowane wyniki masy wszechświata nie są zgodne, co sugeruje, że nie uwzględniono całego jego zakresu.  

Karina Jaworska / bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie