NASA odebrała sygnał od Voyagera 2. Sonda jest w "dobrym stanie"

Świat
NASA odebrała sygnał od Voyagera 2. Sonda jest w "dobrym stanie"
Flickr/Doug Cornelius/CC BY 2.0
Odebrano sygnał od Voyager 2

NASA poinformowała, że odebrała sygnał od sondy Voyager 2. Kontakt został wcześniej utracony przez błędnie wysłane polecenie w momencie, gdy Voyager znajdował się prawie 20 miliardów kilometrów od Ziemi.

Agencja kosmiczna przekazała, że odebrała sygnał "bicia serca" od sondy Voyager 2. Sygnał potrzebował około 18 godzin, aby dotrzeć do Ziemi. Według NASA przesłane dane świadczą o tym, że sonda nadal działa i jest w "dobrym stanie". 


Kontakt z sondą został utracony po wysłaniu "omyłkowego" polecenia. Na skutek błędu antena statku kosmicznego skierowała się o dwa stopnie od Ziemi i straciła połączenie z bazą. Niewielkie odchylenie uniemożliwiło odbieranie jakichkolwiek danych, poleceń kontroli misji, czy udostępnianie lokalizacji. Podczas tego Voyager 2 znajdował się 19,9 mld km od planety. 

 

ZOBACZ: Voyager 2 nadal nadaje. NASA ratuje sondę w sprytny sposób


Sonda nie była w stanie odbierać poleceń od 21 lipca. 

 

W piątek NASA powiadomiła o zawieszeniu kontaktu z Voyager 2 i skoncentrowaniu się na działaniach Voyager 1 - bliźniaczej sondy. "Być może słyszeliście... Voyager 2 robi sobie przerwę w wysyłaniu danych do października. W międzyczasie jestem tutaj ja, prawie 15 miliardów mil (24 miliardy km) od Ziemi i mam się dobrze! - V1" - napisała agencja na Twitterze.

 

Voyager 2 musi się zresetować. Kontakt może zostać przywrócony

Uzyskanie sygnału daje nadzieję na stałe przywrócenie kontaktu ze statkiem, który działa w kosmosie od 1977 roku.

 

ZOBACZ: Voyager Station to pierwszy hotel w kosmosie. Kosmiczny spacer w pakiecie

 

Voyager 2 dostosowuje swoje położenie kilka razy do roku w celu skierowania swojej anteny w stronę Ziemi. Naukowcy przypuszczają, że reset, który powinien nastąpić 15 października pozwoli na całkowite odnowienie kontaktu.  


Sonda została wystrzelona w celu eksplorację Układu Słonecznego. Statek miał na celu m.in. zbadanie Jowisza i Saturna. Voyager 2 to też jedyny statek, który przeleciał obok Neptuna i Urana. Sonda przemieszcza się prędkością 55 346 km/h

kar/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie