Wybory 2023. Ogromne kolejki do głosowania. Lokal wyborczy zamknął się po godz. 23

Polska
Wybory 2023. Ogromne kolejki do głosowania. Lokal wyborczy zamknął się po godz. 23
Polsat News
Kolejka do komisji wyborczych w Krakowie

Jedna z komisji wyborczych w Krakowie zakończyła pracę z ponad dwugodzinnym opóźnieniem. - Ostatni z wyborców wrzucił kartę do urny o 23:20 - relacjonuje reporterka Polsat News Teresa Gut. Sondaż exit poll dla Polsatu wskazuje, że pobity zostanie dotychczasowy rekord frekwencji.

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 124 zlokalizowana w VII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Skarbińskiego w Krakowie była jedną z najtłumniej odwiedzanych przez wyborców. Przed placówką ustawiała się kilkusetmetrowa kolejka. O godz. 21:00 na jej końcu ustawił się pracownik komisji wyborczej, który nie dopuszczał, by kolejne osoby dołączały do kolejki. 

 

- Z tego co wiem, to czasem jeden głos przeważa o mandacie, więc wciąż te głosy mogą coś zmienić - mówiła jedna z oczekujących. 

 

ZOBACZ: Wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Sondaż exit poll

 

- Ktoś dowoził herbatę, ktoś inny sprawdzał wyniki meczu Polska-Mołdawia i tak czas upływał - relacjonuje reporterka Polsat News Teresa Gut

 

WIDEO: Kolejka do lokalu wyborczego w Krakowie

Wybory 2023. "Ta komisja jest dość specyficzna" 

Ostatni z oczekujących wrzucił swoje karty do urny o godz. 23:20. Wtedy też lokal został oficjalnie zamknięty, a komisja rozpoczęła liczenie głosów. 

 

- Ta komisja jest dość specyficzna. Znajduje się blisko miasteczka studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej, więc blisko miejsca, gdzie w akademikach zakwaterowanych jest nawet 7 tys. osób - tłumaczy reporterka Polsat News. 

 

ZOBACZ: Wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Trzecia Droga: Będziemy kotwicą demokracji

 

W akademikach nie zdecydowano się na utworzenie osobnego okręgu wyborczego. Studenci, którzy dopisywali się do spisu wyborców zostali przydzieleni przez system do komisji nr 124. W związku z tym liczba osób zgłoszonych do udziału w wyborach była rekordowa i wyniosła około 3 tys. osób. Zwykle w tej komisji głosuje o połowę mniej wyborców. 

Wybory 2023. Rekordowa frekwencja 

Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 72,9 proc - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. - Wszystko wskazuje na to, że będzie to największa frekwencja w historii III RP - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

 

Największą, jak dotąd, frekwencję po 1989 roku odnotowano w drugiej turze wyborów prezydenckich w 1995 roku. Wyniosła ona wówczas 68,23 proc. Najwyższą frekwencję w wyborach do parlamentu zanotowano z kolei w 1989 roku. Głos oddało wówczas 62,7 proc. uprawnionych.

 

Dawid Skrzypiński / ml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie