Wojna w Izraelu. Rośnie bilans ofiar walk. Ponad 1,7 tysiąca ofiar

Świat
Wojna w Izraelu. Rośnie bilans ofiar walk. Ponad 1,7 tysiąca ofiar
PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Zniszczenia w Strefie Gazy w odwecie Izraela za ataki Hamasu

Działania wojenne w Izraelu i Strefie Gazy powodują coraz większe zniszczenia. Liczba ofiar ataku Hamasu wśród Izraelczyków wzrosła do 1000. Ponad 3400 osób jest rannych. Władze Strefy Gazy przekazały, że w izraelskich nalotach zginęło co najmniej 765 Palestyńczyków, a 3726 zostało rannych. Reuters podał, że Izrael odzyskał kontrolę nad granicą.

Izrael odzyskał kontrolę nad ogrodzeniem granicznym ze Strefą Gazy, które zostało naruszone przez palestyński Hamas - przekazał Reuters.

 

- W ciągu ostatniej doby nie odnotowano nowych prób sforsowania granicy przez terrorystów palestyńskich, ale nie można wykluczyć, że na terytorium Izraela ukrywają się członkowie Hamasu - podkreślił rzecznik IDF Daniel Hagari.

 

Jak dodano, armia izraelska uszczelnia barierę odgradzającą Izrael od Strefy Gazy.

 

Izraelskie wojsko ogłosiło, że powołało bezprecedensową liczbę 300 000 rezerwistów i nałożyło blokadę na Strefę Gazy. Może to oznaczać, że planuje atak naziemny w odpowiedzi na atak Hamasu - przekazał Reuters.

 

- Nigdy nie powołaliśmy tak wielu rezerwistów - zaznaczył Hagari. - Przechodzimy do ofensywy - podkreślił.

 

We wtorek rano przekazano, że przejście graniczne między Strefą Gazy a Egiptem zostało zamknięte. Na krótko przed komunikatem o zamknięciu przejścia rzecznik Sił Obronnych Izraela sugerował mieszkańcom Strefy Gazy, by w warunkach wojny z Hamasem szukali schronienia w Egipcie.

Wojna w Izraelu. Bilans ofiar konfliktu wzrósł do 1,7 tysiąca

Izraelskie kanały telewizyjne podały, że liczba ofiar śmiertelnych ataku Hamasu wzrosła do 1000, a co najmniej 3400 Izraelczyków zostało rannych, dziesiątki wzięto do niewoli. Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało, że w izraelskich nalotach zginęło już co najmniej 765 Palestyńczyków a 3726 zostało rannych.

 

W poniedziałek walki trwały do późnej nocy. Izrael oświadczył, że zaatakował cele w Strefie Gazy z morza i powietrza, w tym skład broni, który miał należeć do Islamskiego Dżihadu i Hamasu.

 

Reuters informuje, że uderzono w kilka siedzib bezpieczeństwa Hamasu i ministerstw, a ataki rakietowe zniszczyły niektóre drogi i domy. Izrael zbombardował także siedzibę prywatnej Palestyńskiej Telekomunikacji Co., co może mieć wpływ na usługi telefonii stacjonarnej, internetu i telefonii komórkowej. Palestyńskie media informują o atakach izraelskiego lotnictwa na szpitale i domy.

 

Izraelska ambasada w USA poinformowała, że w kierunku Izraela Hamas wystrzelił prawie 5 tys. rakiet.

Wojna w Izraelu. Hamas wziął do niewoli ponad 100 osób

Rzecznik Hamasu Abu Ubaida zagroził, że Hamas dokona egzekucji na izraelskich jeńcach za każde izraelskie bombardowanie cywilnych obiektów bez ostrzeżenia.

 

Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen powiedział, że w weekend Hamas wziął do niewoli ponad 100 osób podczas napadu na granicę.

 

ZOBACZ: Izrael. Wycieczka z Chełma utknęła w Tel Awiwie. Komentarz dyrektora szkoły

 

Palestyńczycy donoszą, że odbierają telefony i wiadomości audio z telefonów komórkowych od izraelskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa, nakazujące im opuszczenie obszarów, głównie na północnych i wschodnich terytoriach Gazy, oraz ostrzegające, że będzie tam działać armia.

 

Rzecznik armii Izraela powiedział, że na południu Izraela, gdzie doszło do ataku Hamasu, żołnierze odzyskali kontrolę nad najechanymi społecznościami.

 

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie