Sprzedaż leku przeciwgorączkowego dla dzieci wstrzymana

Technologie
Sprzedaż leku przeciwgorączkowego dla dzieci wstrzymana
L: Pixabay/FeeLoona/Public Domain, P: gif.gov.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie i stosowaniu kilka serii produktu leczniczego Pediprofen (iburofenum) "do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania". W środę z obrotu wycofano ponadto Asmenol, lek stosowany m.in. przez pacjentów z astmą lub objawami alergii sezonowej.

"W dniu 29 kwietnia 2016 roku do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych ww. produktu leczniczego w związku z potencjalnym wystąpieniem wyniku poza specyfikacją w zakresie czystości mikrobiologicznej" - napisano w uzasadnieniu decyzji dotyczącej Pediprofenu.

 

Chodzi o produkt leczniczy o numerze serii: J01, data ważności: 12.2018, 1 butelka 100 ml oraz numer serii: K01, data ważności: 03.2019.

 

Część partii produktu została wstrzymana w obrocie i stosowaniu "do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania".  Jak dodano, producent leku "po otrzymaniu powyższej decyzji zobowiązany jest do natychmiastowego wycofania z obrotu produktów leczniczych".

 

Pediprofen to lek łagodzący dolegliwości bólowe i gorączkę należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawowym: łagodnych lub umiarkowanie nasilonych dolegliwości bólowych, np. bólu zęba, bólu głowy, gorączki.

 

Kolejny wycofany lek

 

W środę GIF wycofał z obrotu lek Asmenol, tabletki do rozgryzania i żucia o numerach serii: 11013, data ważności 10.2016, 10214, data ważności 02.2017, 20115, data ważności 01.2018.

 

Asmenol stosowany jest do leczenia pacjentów, u których astma nie jest w wystarczającym stopniu kontrolowana za pomocą dotychczasowego leczenia i wymagają oni dodatkowego leczenia.  Lek używany jest także do leczenia objawów alergii sezonowej, a także zapobiegania występowaniu objawów astmy wywołanych przez wysiłek fizyczny.

 

polsatnews.pl

wjk/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze