Wybory 2023. Zaświadczenie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Jak je dostać

Polska
Wybory 2023. Zaświadczenie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Jak je dostać
Polsat News
Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października

Zaświadczenie do głosowania poza miejscem zamieszkania cieszy się dużą popularnością. Do urzędów zgłasza się coraz więcej osób, ale - jak przekonuje burmistrz stołecznego Śródmieścia - na petentów czekają specjalnie wydzielone stanowiska, zaś sama procedura jest bardzo prosta.

- Już teraz w stosunku do poprzednich wyborów podwoiła się liczba osób pobierających zaświadczenia uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania - podkreśla w rozmowie z reporterką Moniką Miller Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście w Warszawie.

 

- To tysiące ludzi w skali miasta - dodaje.

 

Jak zauważa, w tym roku zwiększyła się liczba osób rejestrujących się jako wyborcy.

 

WIDEO: Rozmowa z burmistrzem dzielnicy Śródmieście

 

 

- Zgłaszają się też osoby, które chyba do tej pory nie głosowały. Pytają o to, gdzie i na jakich zasadach mogą głosować. Przychodzą po podstawowe informacje - mówi Ferens.

Wybory 2023. Zaświadczenie do głosowania

Adam Ferens podkreśla, że w urzędzie przygotowano specjalnie wydzielone stanowiska, przy których można uzyskać zaświadczenie.

 

ZOBACZ: Organizacja Wschód i spot "Cicho już byłyśmy". Zachęca kobiety do pójścia na wybory

 

Cała procedura nie trwa długo, a zaświadczenie wydawane jest od ręki. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć osobiście w urzędzie gminy, na obszarze której wyborca będzie przebywać w dniu wyborów, lub przez ePUAP. Sam dokument zaświadczenia należy odebrać z urzędu.

 

- Zapraszamy do 12 października po zaświadczenia, do dowolnego urzędu dzielnicy do godziny 18:00 - podsumowuje Aleksander Ferens.

an/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie