Wybory 2023. Nowa Lewica o prawach zwierząt. Postuluje zakaz hodowli na futra

Polska
Wybory 2023. Nowa Lewica o prawach zwierząt. Postuluje zakaz hodowli na futra
twitter.com/__Lewica
Włodzimierz Czarzasty na konferencji Nowej Lewicy

Zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zakaz chowu klatkowego znalazły się wśród postulatów wyborczych Nowej Lewicy ogłoszonych w czwartek. Podczas konferencji poruszono także wątek emerytur dla zwierząt mundurowych.

Podczas konferencji prasowej lider partii Nowa Lewica Włodzimierz Czarzasty wraz z kandydatami do Sejmu przekazał Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu kilka worków z psią karmą.

 

- Mam nadzieję, że ta karma mocno wesprze schronisko w Sosnowcu. Wspieramy także schronisko w Zawierciu i wiele innych, które potrzebują tej pomocy, ponieważ utrzymanie zwierząt porzuconych, wyrzuconych na ulicę przez właścicieli, jest wsparciem bardzo potrzebnym - powiedział poseł, kandydat z okręgu nr 32 Rafał Adamczyk.

 

ZOBACZ: Nowa Lewica odsłania karty. Ogłoszono kandydatów w wyborach do Sejmu

 

Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu przypomnieli również podczas konferencji o swoich postulatach dotyczących praw zwierząt.

 

- Lewica proponuje rozwiązania, które zabezpieczą zwierzęta. Jest także jedyną partią, która realizuje te postulaty na rzecz praw zwierząt i mówi o tym, że zwierzęta zasługują na lepszy byt i proponuje realne rozwiązania - zapewniła kandydatka do Sejmu z okręgu nr 32 Wiktoria Grelewicz.

Emerytura dla zwierząt mundurowych

Pierwszym z postulatów wymienionych na konferencji była emerytura dla zwierząt mundurowych - psów czy koni. - Tym zwierzętom należy się opieka na stare lata, tak żeby mogły godnie żyć po zakończeniu służby - wskazywała posłanka Anna Maria Żukowska.

 

Kolejny postulat Nowej Lewicy to zakaz chowu klatkowego drobiu. - Zwierzęta są trzymane bez wody, w klatkach, na metalowych powierzchniach, które są w strasznym ścisku, okaleczane i mordowane - mówiła Żukowska.

 

Nowa Lewica chce również zakazu hodowli zwierząt na futra. Według posłanki w XXI wieku nie trzeba obdzierać zwierząt z futer, aby się ogrzać, ponieważ mamy nowoczesne tekstylia, które chronią przed ciepłem. - Zlikwidujemy te hodowle, oczywiście pamiętając, że pracuje w nich około 4 tys. pracowników i im także trzeba zapewnić ochronę i dać możliwość podjęcia pracy w innych miejscach - dodała Żukowska.

Wybory 2023. Lewica: Chcemy powołania rzecznika praw zwierząt

Formacja postuluje również zakończenie sprzedawania żywych ryb. Posłanka podkreślała, że - mimo że ryby głosu nie mają, to posiadają takie same receptory bólu, jak człowiek i nie ma potrzeby sprzedawania ich żywych w sklepach spożywczych.

 

- Skończymy także z wykorzystywaniem zwierząt w cyrkach. W XXI wieku nie ma takiej konieczności, żeby dzikie zwierzęta oglądać zamknięte w klatkach i uczone sztuczek poprzez mierzenie się z bólem - podkreśliła Anna Maria Żukowska.

 

Kolejną sprawą, którą poruszyła posłanka, jest powołanie rzecznika praw zwierząt. Taki rzecznik powinien interweniować wszędzie tam, gdzie może dochodzić do łamania praw zwierząt - przekonywano na konferencji prasowej.

 

Ostatnim postulatem, który poruszyła Nowa Lewica, było przeznaczenie 20 proc. przychodów gospodarki leśnej na ochronę przyrody na ochronę dzikiej przyrody. - Jeżeli sadzi się drzewa, żeby je wykorzystywać gospodarczo i sprzedawać na drewno, to Lasy Państwowe na tym zarabiają i powinny również część z tych pieniędzy przeznaczać na ochronę zwierząt, które żyją w tych lasach - podkreśliła Żukowska.

an/ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie