Prof. Michał Głowiński nie żyje

Polska
Prof. Michał Głowiński nie żyje
Pixabay/Facebook
Prof. Michał Głowiński nie żyje

W wieku 88 lat zmarł prof. Michał Głowiński - filolog, historyk, teoretyk literatury i pisarz. Specjalizował się w najnowszej historii literatury polskiej, opisywał zjawisko nowomowy PRL.

Informację o śmierci przekazał Miesięcznik "Znak". 

 

"Prof. Głowiński był literaturoznawcą i językoznawcą, autorem przenikliwej analizy języka Marca 68. roku. Pracował w Instytucie Badań Literackich PAN, w PRL współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nike. Mieliśmy zaszczyt gościć go kilkukrotnie na łamach 'Znaku' - recenzował u nas m.in. - świeżo po jej wydaniu w latach 80. - książkę Viktora Klemperera "LTI" o języku III Rzeszy" - przekazano na Facebooku.

 

"Jego ostatnia praca nosiła tytuł 'Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów'. Powinna nazywać się jednak "59 sylwetek humanistów", bo niewątpliwie sam jej autor był jeszcze jedną tęgą głową i wybitnym humanistą" - dodano.

 

Michał Głowiński urodził się 4 listopada 1934 r. w Warszawie. Na początku okupacji niemieckiej wraz z rodziną, został umieszczony w getcie w Pruszkowie, po czym został przeniesiony do getta w okupowanej Warszawie. Był jednym z żydowskich dzieci uratowanych z warszawskiego getta przez zespół Ireny Sendlerowej. Został umieszczony w zakładzie opiekuńczym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny w Turkowicach.

 

ZOBACZ: Olga Tokarczuk otrzymała honorowe obywatelstwo Krakowa

 

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Tytuły doktora honoris causa uczonemu przyznały Uniwersytet Jagielloński (2000), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (2001) i Uniwersytet Opolski (2003). Był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie