Olga Tokarczuk otrzymała honorowe obywatelstwo Krakowa

Polska
Olga Tokarczuk otrzymała honorowe obywatelstwo Krakowa
Facebook/Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk honorową obywatelką Krakowa

Olga Tokarczuk - pisarka, eseistka, poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla – otrzymała w piątek honorowe obywatelstwo Krakowa. Olga Tokarczuk jest człowiekiem słowa i używa go w słusznej sprawie - mówił podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski.

Przypomniał, że pisarka w swoich dziełach piętnuje grzechy cywilizacyjne, wskazuje na konieczność ratunku dla świata przez edukację społeczeństwa, "angażując emocje odbiorców i domagając się zajęcia stanowiska".

 

- Kwestionuje prawomocność doświadczenia zbiorowego jako prawdy historycznej, stawiając w centrum swej twórczości jednostkę – zwłaszcza tę marginalizowaną i wypartą – powiedział Majchrowski. Podkreślił, że pisarka pozostaje ambasadorką różnorodności, akcentując odważnie i bezkompromisowo przeszłe i teraźniejsze konflikty społeczne i apeluje o empatię i czułość.

 

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec wskazał, że Kraków "kocha kulturę i jej twórców".

 

- Kreuje im bezpieczną przestań, którą zawsze mogą nazywać domem. Niech od dziś to miejsce będzie także domem dla Olgi Tokarczuk – podkreślił.

 

Pisarka wyznała, że choć nigdy nie mieszkała w Krakowie, zawsze ją "tu ciągnęło".

 

- Przyjeżdżałam do Krakowa z zadziwieniem i zachwytem, że to miasto wciąż istnieje i trwa i pielęgnuje swoje tradycje - dodała. Podkreśliła, że spełniło się jej marzenie – została autorką publikującą w Wydawnictwie Literackim.

 

Dziękując za honorowe obywatelstwo i przyjęcie z dalekiego Dolnego Śląska Tokarczuk powiedziała: "Teraz moje serce jest podzielone na pół".

 

Honorowe obywatelstwo Krakowa jest przyznawane od 1850 r. Po 1989 r. otrzymali je m.in.: Sławomir Mrożek, Lech Wałęsa, Margaret Thatcher, Czesław Miłosz, Ronald Reagan, Siergiej Kowalow, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Ryszard Kaczorowski, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański, kard. Stanisław Dziwisz, Władysław Bartoszewski, Krzysztof Penderecki i Ryszard Horowitz, Jerzy Buzek, prof. Antoni Dziatkowiak i Adam Macedoński.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie