Idą wielkie zmiany w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej? Sprawdzamy!

Agro
Idą wielkie zmiany w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej? Sprawdzamy!
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Plan Strategiczny

Polska, w odpowiedzi na postulaty i zapytania izb rolniczych, wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o dokonanie zmian w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. Nie wszystkie zmiany zostały zaakceptowane, a KE zgłosiła szereg zastrzeżeń. Co musisz wiedzieć?

Skąd zmiany w WPR i czego dotyczą?

Już 30 sierpnia 2023 roku władze naszego kraju otrzymały decyzję wykonawczą (C/2023/5859) zatwierdzającą zmiany Planu Strategicznego, która obejmowała unijne wsparcie finansowane z EFRG (Europejskiego Funduszu rolniczego Gwarancji) oraz EFR (Europejskiego Funduszu Rolnego) na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, jednak polskiej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuuje współpracę z KE w odniesieniu do propozycji zmian WPR.

 

W trakcie negocjacji KE zgłosiła jednak wiele uwag – uzgodnienie wszystkich zastrzeżeń przedłożonych przez Komisję w terminie niezagrażającym realizacji płatności bezpośrednich w bieżącej kampanii nie było możliwe.

 

ZOBACZ: 100% rekompensaty FOR! Rozporządzenie weszło w życie

 

Co się zmienia?

 

Z racji niemożliwości przeprowadzenia błyskawicznych zmian, zdecydowano jedynie o przeprowadzeniu dwóch z korekt. Mowa o:

  1. Zwiększeniu puli środków finansowych na uzupełniającą płatność podstawową.
  2. Wprowadzeniu nowej interwencji w ramach płatności bezpośrednich – płatności dla małych gospodarstw.

MRiRW donosi, że kolejne zmiany proponowane przez polski rząd zostaną przekazane w ramach kolejnego wniosku dotyczącego Planu Strategicznego.

Do kiedy będzie można składać wnioski?

Składanie zmian do wniosków o przyznanie płatności w ramach ekoschematów, zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia możliwe było jedynie w terminie do dnia 30 czerwca, a z zastosowaniem kary – w wysokości 1 proc. danej płatności za każdy dzień opóźnienia – do dnia 25 lipca.

 

Należy podkreślić, że kary te nie dotyczą wniosków o przyznanie płatności do ekoschematu rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi złożonymi w 2023 r. lub ich zmian, wniosków o przyznanie płatności ekologicznych złożonych w 2023 r. lub ich zmian dokonanych w tym samym roku w zakresie dotyczącym upraw paszowych na gruntach ornych, trwałych użytków zielonych i premii za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie interwencji rolniczo-ekologicznej.

 

ZOBACZ: Kontrowersyjny preparat z zezwoleniem na kolejne 10 lat? Trwają prace KE

 

W znowelizowanych przepisach istnieje zapis pozwalający na dokonywanie takich zmian – bazuje on jednak na założeniu, że wszystkie modyfikacje muszą uzyskać aprobatę Komisji Europejskiej.

Jakie cele realizuje Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027?

Jest to dokument, który został przygotowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie analiz potrzeb polskiego rolnictwa, wykorzystujący możliwości, jakie oferuje zreformowana Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej. Ma ona na celu wzmacnianie konkurencyjności rynków europejskich, rozwój polskiego rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich.

Ile wynosi budżet WPR?

O jakich kwotach rozmawiamy, pisząc o Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej? Źródła rządowe donoszą, że budżet planu ma wynosić aż 25,125 miliardów euro. Środki te podzielone są jednak na dwa filary: pierwszy z nich stawią płatności bezpośrednie i środki rynkowe – 17,326 mld euro, a drugi środki rozwoju obszarów wiejskich – 7,799 mld euro.

 

Planowany budżet zapewnia realizację celów ogólnych i szczegółowych WPR, przy zachowaniu ustalonych w przepisach UE wydatków na środowisko i klimat, wsparcie młodych rolników oraz realizację podejścia LEADER.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie