Jamajka: Gorączka denga szaleje. Blisko 100 potwierdzonych przypadków

Świat
Jamajka: Gorączka denga szaleje. Blisko 100 potwierdzonych przypadków
Flickr/Kyle James/CC BY-SA 2.0/John Tann/CC BY 2.0
Coraz więcej przypadków zachorowań na dengę na Jamajce

Rząd Jamajki poinformował o ogniskach gorączki denga. U setek osób potwierdzono albo podejrzewa się tę groźną chorobę. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało specjalne działania na wypadek wybuchu epidemii.

Ministerstwo Zdrowia na Jamajce ogłosiło w sobotę wybuch gorączki denga. Już w lipcu i sierpniu wskaźnik zachorowań był większy niż w tych samych miesiącach w ubiegłych latach. Niestety wrzesień nie załagodził dramatycznej sytuacji. 

 

ZOBACZ: Włochy. Ukąsił go komar i zmarł. Był zakażony wirusem Zachodniego Nilu


Do tej pory potwierdzono 78 przypadków zarażenia się wirusem, a u blisko 500 podejrzewa się o zakażenie. Z kolei w przypadku sześciu zgonów toczy się postępowanie dotyczące tego, czy ofiary zmarły na skutek tej choroby.  


"Ministerstwo i regionalne władze ds. zdrowia poczyniły niezbędne przygotowania na ewentualną epidemię" - podał Christopher Tufton, minister zdrowia, cytowany przez "New York Post". 


Ministerstwo Zdrowia podjęło nadzwyczajne środki. Zatrudniło 500 tymczasowych pracowników, którzy mają pomagać w placówkach medycznych i dbać o bezpieczeństwo obywateli.  

 

ZOBACZ: Rosjanie sprzedają spray przeciw zmutowanym komarom NATO


"Przez lata udało nam się opanować dengę. Dlatego prosimy ludzi, aby zrobili to, co do nich należy, tak jak my to robimy" - powiedziała Dawn-Marie Richard nowo wybrana przewodnicząca Stowarzyszenie Pielęgniarzy Jamajki, cytowana przez portal Jamica Observer.  

Wirus denga przenoszony przez komary. Mieszkańcy muszą reagować

Powołane zostały też specjalne organy, które mają zająć się likwidacją siedlisk komarów. To te owady są odpowiedzialne za przenoszenie choroby. Dengą można zarazić się poprzez ich ugryzienie.  

 


Łagodne objawy mogą powodować mdłości, wymioty, wysypkę oraz bóle ciała. Jednak groźniejsza wersja gorączki denga obejmuje wysoką temperaturę, brak apetytu, ból gałek ocznych, a także wystąpienie rumieni. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do krwotoków wewnętrznych i śmierci.  

 

ZOBACZ: Rośnie ryzyko groźnych chorób w Europie. Ocieplenie klimatu sprzyja rozprzestrzenianiu się komarów


Władze ostrzegają, że komary potrafią rozmnożyć się w każdym kontenerze, w którym może zebrać się woda. Dotyczy to nawet beczek, puszek, starych opon i pojemników na karmę dla zwierząt. Wszyscy mieszkańcy zostali wezwani do jak najszybszego i jak najdokładniejszego posprzątania swoich ogródków. Dodatkowo mają zwracać szczególną uwagę na aktualizowane biuletyny i komunikaty ministerstwa.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie