Sanepid skontrolował środki do zwalczania komarów i kleszczy. Wycofano prawie 200 produktów

Polska
Sanepid skontrolował środki do zwalczania komarów i kleszczy. Wycofano prawie 200 produktów
Pixabay/ FotoshopTofs/ zdj. ilustracyjne
W ramach badania skontrolowano 6274 produkty biobójcze dostępne w sprzedaży stacjonarnej

Państwowa Inspekcja Sanitarna zakończyła we wrześniu ogólnopolską akcję kontroli rynku w zakresie produktów biobójczych stosowanych do odstraszania i zwalczania komarów i kleszczy (insektycydy i repelenty). Wycofano prawie 200 produktów.

Badanie obejmowało zarówno dystrybutorów, jak i producentów czy importerów produktów. 

 

"Akcja miała zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów w odpowiedzi na związany z sezonem letnim wzrost zainteresowania społeczeństwa produktami zabezpieczającymi przed ugryzieniami komarów i kleszczy" - czytamy na stronie GIS.

 

ZOBACZ: Niemiecka firma pomagała Rosji. Dostarczała substancje do produkcji broni chemicznej i biologicznej

 

W ramach badania skontrolowano 6274 produkty biobójcze dostępne w sprzedaży stacjonarnej i 1052 produkty biobójcze dostępne w sprzedaży internetowej. Łącznie poddano kontroli 53 podmioty wprowadzające produkty do obrotu i 2131 podmioty udostępniające je na rynku.

"Wstrzymano i/lub wycofano około 190 produktów"

"Około sześć proc. skontrolowanych produktów w sprzedaży stacjonarnej i aż 14 proc. w sprzedaży internetowej wykazywało niezgodności z obowiązującym prawem; (...) Wstrzymano i/lub wycofano około 190 produktów biobójczych różnego pochodzenia, przy czym w części przypadków prowadzone są dalsze postępowania wyjaśniające" - podał GIS.

 

Wśród wykrytych nieprawidłowości najwięcej, 69 proc., dotyczyło braku ważnego pozwolenia na obrót produktem biobójczym. Część z nich, 18 proc., dotyczyła niewłaściwego oznakowania. Inne nieprawidłowości obejmowały także przekroczenie terminu ważności, błędy w karcie charakterystyki i niewłaściwą reklamę.

an/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie