Rośnie ryzyko groźnych chorób w Europie. Ocieplenie klimatu sprzyja rozprzestrzenianiu się komarów

Świat
Rośnie ryzyko groźnych chorób w Europie. Ocieplenie klimatu sprzyja rozprzestrzenianiu się komarów
Flickr/Tarek Mahmud/CC BY-ND 2.0
Rośnie ryzyko chorób przenoszonych przez komary

W Europie wzrasta ryzyko chorób wirusowych przenoszonych przez komary. Ocieplenie klimatu sprzyja rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków, które mogą rozsiewać takie choroby, jak denga czy żółta febra.

Eksperci ostrzegają, że w związku ze zmianami klimatycznymi w Europie wzrosło ryzyko chorób wirusowych przenoszonych przez komary. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób stwierdziło, że Europa stała się sprzyjającym terenem dla "inwazyjnych gatunków komarów". Związane jest to z wydłużającym się latem, gwałtownymi falami upałów i ogólnym ociepleniem klimatu.  

Komary, które przenoszą groźne choroby

Centrum poinformowało szczególnie o dwóch groźnych gatunkach. Aedes albopictus jest nosicielem wirusów chikungunya i dengi. Komar ten rozprzestrzenia się w kierunku północnej i zachodniej Europy. Dziesięć lat temu pojawił się w ośmiu europejskich krajach. Według ECDC obecnie występuje w 13 państwach. 


Drugi komar to Aedes aegypti znany z przenoszenia chorób, takich jak denga, żółta febra, chikungunya, zika i wirusa Zachodniego Nilu. W 2022 roku gatunek dotarł na Cypr i może rozprzestrzeniać się dalej na inne obszary Europy.  

 

ZOBACZ: Sanepid skontrolował środki do zwalczania komarów i kleszczy. Wycofano prawie 200 produktów


Centrum Europejskie ostrzega, że gdy dojdzie do rozprzestrzenienia się komarów, można spodziewać się większej liczby zgonów. Wskazało także sposoby, jak zapobiegać tak poważnym konsekwencjom.  


"Wysiłki muszą koncentrować się na sposobach kontrolowania populacji komarów, wzmacnianiu nadzoru i egzekwowaniu środków ochrony osobistej" - powiedziała dyrektor ECDC Andrea Ammon, cytowana przez Time.  

Zapobieganie ukłuciom przez komary

Zrównoważone sposoby kontrolowania populacji komarów obejmują eliminację stojących źródeł wody, w których rozmnażają się te owady. Dodatkowo działania mogą objąć stosowanie przyjaznych dla środowiska środków przeciw larwom. Ludzie powinni chronić się przed komarami używając moskitier, środków odstraszających owady, zalecane jest noszenie ubrań zasłaniających większość ciała i spanie w klimatyzowanych pokojach. 

 

ZOBACZ: Niemcy: Zaobserwowano nowy gatunek kleszcza-giganta. Groźny dla człowieka


Większość z przenoszonych przez te owady chorób rzadko prowadzi do śmierci, jednak takie przypadki również są odnotowywane. Nie na każdego wirusa istnieje szczepionka. Zazwyczaj zakażenie się skutkuje wysoką gorączką, bólem mięśni, mdłościami czy krwotokami wewnętrznymi. Niektóre z objawów mogą utrzymywać się bardzo długo, jak np. w przypadku zakażenia się wirusem Zachodniego Nilu, nawet do kilku miesięcy.  
 

kar / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie