Choroby drzew śliwy – rozpoznanie i zwalczanie
Śliwy to drzewa, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Często można je zobaczyć nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również na działkach. Ich uprawa jest stosunkowo prosta, jednak trzeba być bardzo uważnym. Choroby drzew owocowych śliwy mogą stanowić niemały problem. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać toczące oraz je infekcje, ale też potrafić im przeciwdziałać.
Jakie choroby najczęściej dotykają drzewa śliwy?
Aby móc właściwie rozpoznać i zwalczać choroby śliwy, trzeba wiedzieć, z jakimi zagrożeniami wiąże się uprawa. Należy pamiętać, że rośliny te występują w najróżniejszych odmianach i każda z nich może zostać dotknięta innym schorzeniem.
Najczęstsze choroby śliwy to m.in.:
- brunatna zgnilizna drzew pestkowych,
- srebrzystość liści,
- dziurkowatość liści drzew pestkowych,
- torbiele śliw,
- owocnica śliw,
- misecznik śliwowy,
- pordzewiacz śliwowy.
Wymienione powyżej choroby śliwek mają różnorodne podłoże. Część z nich to infekcje o podłożu grzybiczym, a inne są powodowane przez owady i szkodniki. Zależnie od przyczyny stosuje się odpowiednie środki mające na celu zwalczenie problemu. W zdecydowanej większości przypadków skutecznym sposobem na choroby śliwy są opryski.
Rozpoznanie chorób śliw
Wiesz już, z jakiego rodzaju chorobami owoców śliwy możesz się zetknąć, ale, po czym rozpoznać, że drzewo jest zainfekowane? W przypadku najczęściej występującej choroby liści śliwy, czyli srebrzystości, sprawa jest dość prosta. Liście zaczynają przybierać barwę szarą i tracą swój intensywny, zielony kolor. Kiedy tylko zauważysz, że nie wyglądają one tak, jak powinny, warto zastosować odpowiedni preparat, który nie tylko zwalczy infekcję, ale również zapobiegnie rozprzestrzenieniu się jej na pozostałe drzewa.
ZOBACZ: Jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie?
Z kolei jeśli chodzi o brunatną zgniliznę drzew pestkowych, objawia się ona pojawianiem się białego nalotu w postaci kulek na owocach drzew. Początkowo osadu może być niewiele, jednakże z czasem zainfekowane zostają kolejne owoce.
Jeśli tylko zauważysz małe, białe kropki na poszczególnych owocach śliwy, koniecznie zastosuj środki mające na celu zwalczenie problemu. Najskuteczniejszą metodą jest usunięcie chorych pędów na jesień i spalenie ich. Jeśli problem dotyczy większej części drzewa, konieczne może być zastosowanie konkretnego preparatu przeciwgrzybiczego.
Dziurkowatość liści pestkowych jest – podobnie jak srebrzystość liści – dość łatwa do rozpoznania. Na liściach śliw – głównie węgierek – zaczynają pojawiać się brązowe plamki z czerwoną obwódką. Wraz z upływem czasu środek plamki zaczyna zasychać i odpadać, co powoduje pojawienie się dziury w liściu (stąd też nazwa choroby). Skutecznymi środkami, które nie tylko zwalczają chorobę, ale przede wszystkim są nieocenione w profilaktyce, są preparaty na bazie miedzi dostępne w większości dobrych sklepów ogrodniczych.
Jak zwalczać choroby drzew śliwy?
Z reguły najlepszą metodą na zwalczanie chorób śliw są opryski – szczególnie jeśli mamy do czynienia z inwazją szkodników. Może się jednak zdarzyć tak, że wymagane będzie nie tylko użycie konkretnego preparatu, ale też wykonanie cięcia czy usunięcie zainfekowanych konarów drzewa. Można oczywiście temu zapobiegać, np. poprzez wybranie dogodnego miejsca do posadzenia śliwy.
Należy pamiętać także o tym, że bardzo ważna jest obserwacja nie tylko drzew owocowych śliwy, ale i innych drzewek owocowych pestkowych. Bardzo często jest bowiem tak – szczególnie w przypadku chorób, które są wywołane przez szkodniki – że przenoszą się one na inne drzewa. Należy być zatem bardzo ostrożnym i uważnym.
ZOBACZ: Dlaczego warto bielić drzewka owocowe? Jak i kiedy to robić?
Ponadto stosowanie regularnych oprysków drzew dedykowanymi do tego celu preparatami z całą pewnością będzie bardzo pomocne – szczególnie jeśli w przeszłości drzewko zostało już zainfekowane chorobami śliwy.
Nie można też zapominać o tym, że zdecydowanie najbardziej narażoną na choroby odmianą śliwy jest węgierka, której uprawa jest bardzo popularna. Wielu plantatorów, działkowców i sadowników w przypadku tej odmiany śliwy stosuje profilaktyczne opryski.
Choroby drzew śliwy – czy można im przeciwdziałać?
Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka jest najlepsza w radzeniu sobie z chorobami. Odpowiednia pielęgnacja i troska o rośliny w ogrodzie są nieocenione, by uprawy były zdrowe i bujne. Czy jednak możliwe jest uchronienie drzew owocowych np. przed chorobami grzybowymi śliwy? Jak się okazuje, są na to pewne sposoby.
Pierwszym i zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem, który pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania naszego drzewka owocowego, jest znalezienie idealnego miejsca na jego posadzenie. Śliwy zazwyczaj bardzo źle znoszą stanowiska mało przewiewne i narażone na wilgoć.
ZOBACZ: Kiedy obcinać truskawki po owocowaniu? Dlaczego warto to zrobić?
Dobrze jest zatem wybrać takie miejsce, które nie będzie osłonięte od wiatru i w którym gleba będzie dość mocno przepuszczalna i lekka. Jeśli w sadzie lub ogrodzie gleba jest stosunkowo ciężka i zwarta, dobrze jest przed posadzeniem śliwy odpowiednio ją przygotować, np. poprzez dodanie mieszanki spulchniającej glebę lub zastosowanie odpowiedniego nawozu.
Kolejnym dość ważnym aspektem, który może okazać się pomocny w profilaktyce chorób śliwy – szczególnie tych, za które odpowiedzialne są szkodniki – jest zadbanie o to, aby ogród lub sad odwiedzały ptaki, m.in. sikorki. Żywią się one larwami misecznika śliwowego – motyla, który jest odpowiedzialny m.in. za choroby śliwek węgierek.
Sama uprawa śliwy nie jest problematyczna, ale poradzenie sobie z chorobami, które mogą zainfekować te drzewa owocowe, może być wyzwaniem. Bez wątpienia nie należy bagatelizować profilaktyki i warto stosować się do podstawowych wskazówek, które pomagają uchronić śliwy przed chorobami.