Świdnik. Wtargnęli na scenę podczas wystąpienia premiera. Odpowiedzą za zakłócenie zgromadzenia

Polska
Świdnik. Wtargnęli na scenę podczas wystąpienia premiera. Odpowiedzą za zakłócenie zgromadzenia
123PCS/RF
Mężczyźni wtargnęli na scenę podczas przemówienia premiera w Świdniku

Dwaj mężczyźni, którzy w piątek wtargnęli na scenę, gdzie przemawiał premier Mateusz Morawiecki odpowiedzą za zakłócenie zgromadzenia. - W tego typu sprawach kierujemy do sądu wniosek o ukaranie - powiedział Polsatnews.pl rzecznik lubelskiej policji nadkomisarz Andrzej Fijołek.

W piątek wieczorem na scenie w Świdniku, na której przemawiał premier Mateusz Morawiecki wtargnęli dwaj mężczyźni z bannerem organizacji Extinction Rebellion i hasłem: "Ocieplanie to twoja robota". 

 

Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i przekazani policjantom, którzy obstawiali to wydarzenie. - To się stało na samym początku, kiedy pan premier wchodził na scenę - powiedział rzecznik lubelskiej policji. 

 

ZOBACZ: Katowice. Borys Budka napadnięty w galerii handlowej

 

Zaraz po zatrzymaniu aktywistów Morawiecki odniósł się do wizyty nieproszonych gości. - Niestety, nasi przeciwnicy polityczni wybrali taką formę protestu, wybrali takie prowokacje. Widzimy to na coraz to kolejnych spotkaniach. Zachęcamy was do normalnego funkcjonowania. Tu przed chwilą ktoś próbował mnie zaatakować, ale dziękuje bardzo służbie za szybką i sprawną interwencję - skomentował.

Zatrzymani odpowiedzą za wykroczenie

Policja przewiozła zatrzymanych na komisariat. - Tam zostali wylegitymowani. Zostaną ukarani za wykroczenie - zakłócenie zgromadzenia. W tego typu sprawach kierujemy do sądu wniosek o ukaranie - powiedział nadkomisarz Andrzej Fijołek. Dodał, że najczęściej takie przypadki kończą się grzywną. Mężczyznom nie grozi więzienie.

 

- Jeszcze tego samego dnia zostali zwolnieni do domu - dodał policjant. 

 

 

Jak dalej przekazał, zatrzymani to 44-latek z Warszawy oraz 19-latek z woj. warmińsko-mazurskiego. Z ustaleń policji wynika, że byli członkami grupy aktywistów, którzy specjalnie przyjechali do Świdnika. 

 

Extinction Rebellion jest międzynarodowym ruchem wykorzystującym akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa, żeby wymusić na rządach działania zapobiegające zmianom klimatu, zanikaniu bioróżnorodności czy masowemu wymieraniu gatunków.

Artur Pokorski / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie