Przed filmem Agnieszki Holland widzowie zobaczą specjalny spot przygotowany przez MSWiA

Polska
Przed filmem Agnieszki Holland widzowie zobaczą specjalny spot przygotowany przez MSWiA
Polsat News
Przed filmem Agnieszki Holland będzie wyświetlany specjalny spot

W kinach studyjnych w całej Polsce wyświetlany będzie specjalny spot poprzedzający projekcję filmu Agnieszki Holland "Zielona granica". - Ten film pokazuje w sposób skrajnie niesprawiedliwy, nieuprawniony, krzywdzący funkcjonariuszy Straży Granicznej i wszystkich tych, którzy bronią polskiej granicy. To obrzydliwy paszkwil - mówił wiceszef MSWiA Błażej Poboży o obrazie Holland.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie z wiceszefem MSWiA Błażejem Pobożym oraz rzeczniczką Straży Granicznej por. Anną Michalską.

 

- To obrzydliwy paszkwil - tymi słowami Poboży określił najnowszy film Agnieszki Holland "Zielona granica", który opowiada o  aktywistach wspierających uchodźców przebywających na polsko-białoruskiej granicy w strefie objętej stanem wyjątkowym.

 

- Ten film pokazuje w sposób skrajnie niesprawiedliwy, nieuprawniony, krzywdzący funkcjonariuszy Straży Granicznej i wszystkich tych, którzy bronią polskiej granicy. Ten film szkaluje dobre imię polskiego funkcjonariusza i jest obrazem krzywdzącym dla polskiego państwa i dla Polaków - stwierdził wiceminister.

Poboży o "Zielonej granicy": Obrzydliwy paszkwil

Zdaniem polityka, "film powstał w określonym kontekście". - Z jednej strony w kontekście kampanii wyborczej i jest przez pewne środowiska polityczne eksponowany, ale powstał w zdecydowanie ważniejszym kontekście, który przez autorów i komentatorów został całkowicie pominięty. W momencie trwającej wojny w Ukrainie, pomija element jakim była operacja hybrydowa, która poprzedzała rosyjską agresję - mówił Poboży.

 

ZOBACZ: Agnieszka Holland reaguje na post Zbigniewa Ziobry. Zapowiada pozew

 

- Dlatego, że te ten film zawiera tak wiele nieprawd, przeinaczeń, zdecydowaliśmy, że w kinach studyjnych w całej Polsce ten obrzydliwy paszkwil będzie poprzedzony specjalnie przygotowanym spotem, który te elementy, których zabrakło w tym filmie, pokazuje - zapowiedział wiceszef MSWiA.

 

Dodał, że "nasz krótki spot pokazuje kontekst operacji hybrydowej, przebieg tej operacji i rozwiązanie, które wprowadziliśmy aby zagwarantować bezpieczeństwo Polek i Polaków".

 

- Nigdy nie przyszło nam do głowy, że będziemy musieli się mierzyć z oskarżeniami pod naszym adresem, że będziemy musieli zapewniać, że to co robimy jest słuszne, a nasze zadania realizujemy jako formacja, przypominam, od ponad 30 lat - mówiła por. Anna Michalska.

 

WIDEO: Specjalny spot przed filmem Agnieszki Holland "Zielona granica"

 

Konflikt migracyjny na granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią trwał od 1 grudnia 2021 roku do 30 czerwca 2022. Zakładał zakaz przebywania osób niebędących mieszkańcami w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią.

 

Premiera filmu Agnieszki Holland "Zielona granica" odbędzie się w piątek. Obraz zaprezentowano 5 września na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury.

Marta Stępień/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie