Wybory 2023. Episkopat opublikował vademecum dla katolików

Polska
Wybory 2023. Episkopat opublikował vademecum dla katolików
Polsat News
Episkopat przygotował wytyczne dla katolików przed wyborami

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski opublikowała "vademecum wyborcze katolika". Można w nim przeczytać, że "udział w wyborach jest obowiązkiem", a osoba wierząca "nie może pójść na kompromis" w takich kwestiach jak, np. prawo do życia. Według duchownych katolik powinien sprzeciwiać się budowaniu świata "tak, jakby Boga nie było".

W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski opublikowała dokument z zasadami, które powinien przestrzegać katolik.

 

W "vademecum wyborczym katolika" przeczytamy, że osoba wierząca powinna "opowiadać się po stronie życia", "zabiegać o ochronę praw rodziny" i "być zaangażowaną na rzecz pokoju".

 

"Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach" - czytamy w vademecum.

W tych sprawach katolik "nie może pójść na kompromis"

Członkowie Rady podkreślają, że "udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się 'na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego'".

 

Duchowni dodają też, że "w sprawach wartości nienegocjowalnych, które dotyczą porządku moralnego, katolik nie może pójść na kompromis".

 

ZOBACZ: Zatrzymanie Kingi Gajewskiej. Policja opublikowała nagrania

 

Wśród kwestii, które - według Episkopatu - powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji, wymieniono: "prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci", "prawa rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci", "prymat rodziców w wychowaniu dzieci", "wolność sumienia i wolność religijną", "sprzeciwianie się budowaniu świata 'tak, jakby Boga nie było'", "wewnętrzny i zewnętrzny pokój" oraz "etyczny kształt procesów gospodarczych" i "sprzeciwianie się ekonomii, która zabija".

 

"Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności" - piszą duchowni.

Episkopat o "sprzeciwie katolika"

W Vademecum wskazuje się, że "w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru - nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego - należy uszanować jego wynik", ale "w sytuacji, gdyby sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu".

 

"Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych" - dodaje Rada ds. Społecznych KEP.

 

Na zakończenie dokumentu członkowie Rady proszą wszystkich o modlitwę. "Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny".

Marta Stępień/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie