Kupiliśmy bilet PKP na podróż w czasie. Odjazd później niż przyjazd

PolskaWiktor Kazanecki/ Polsatnews.pl
Kupiliśmy bilet PKP na podróż w czasie. Odjazd później niż przyjazd
Polsatnews.pl, PKP Intercity
Taką przejażdżkę w granicach Szczecina zaoferowało PKP Intercity

Wystarczą cztery złote, aby cofnąć się w przeszłość. Niesamowitą ofertę przedstawiło nam we wtorek PKP Intercity. Przez internet przewoźnik sprzedał bilet, zgodnie z którym wysiedlibyśmy z pociągu wcześniej niż do niego weszliśmy. "Magicznych" podróży w granicach Szczecina znaleźliśmy więcej. Spółka wyjaśniła polsatnews.pl, dlaczego na jego stronie pojawiły się tak nietypowe połączenia.

Nietypową dostrzegł internauta i podzielił się z nią na facebookowej grupie "Jak będzie w przedziale". "Olaboga, co tu się podziało? PKP Intercity wynalazło podróż w czasie i oferuje ją pięć razy dziennie między Szczecinem Głównym i Dąbiem za jedyne cztery złote!" - napisał.

 

ZOBACZ: Nysa: Kierował lokomotywą pod wpływem alkoholu. Na widok policjantów zaczął uciekać

 

Zamieścił też screeny ze strony intercity.pl, na których widać, że przewoźnik zaoferował mu bilety na nierealne połączenia. Godzina wyjazdu ze stacji Dąbie była późniejsza niż pora przyjazdu na szczeciński dworzec główny, ale data dzienna (27 września) - już ta sama.

 

Fragment biletu, który otrzymał internautaFacebook/Jak będzie w przedziale
Fragment biletu, który otrzymał internauta

 

Co więcej, system sprzedał bilet, którego w praktyce nie da się zrealizować. Sprawdziliśmy, czy nam również uda się zdobyć kwit na tak niecodzienną podróż.

Kupiliśmy bilet PKP z ujemnym czasem podróży. Było takich więcej

Udało się! Zapłaciliśmy cztery złote za bilet na pociąg IC "Przemyślanin", który ze stacji Szczecin Dąbie rzekomo odjedzie o 9:25, a na Szczecin Główny ma dotrzeć o 9:05. Wszystko w ciągu jednego dnia, 27 września.

 

Godzina odjazdu na moim bilecie jest późniejsza niż pora przyjazdu
Godzina odjazdu na moim bilecie jest późniejsza niż pora przyjazdu

 

Do wyboru mieliśmy też inne ciekawe połączenia, dla których system PKP wskazał ujemny czas przejazdu: 8:08-7:52, 18:00-17:37, 18:53-18:32 czy 20:17-19:55. Dodatkowo minus 23 minuty jazdy w pociągu uznał za najlepszą ofertę i wyróżnił to wyliczenie na pomarańczowo.

 

Dziwne połączenia na stronie PKP ICPKP IC
Dziwne połączenia na stronie PKP IC

 

Sprawdziliśmy rozkład jazdy "Przemyślanina" i okazuje się, że na trasie Szczecin Dąbie - Szczecin Główny pojedzie, ale o 8:52. Tak więc nie dość, że system sprzedał bilet z istotnym błędem, to do tego podał fałszywą godzinę odjazdu.

System PKP IC pomylił godziny odjazdu. Pociąg dwa razy obsługuje tę samą stację

Przyjrzeliśmy się trasie tego pociągu i okazało się, że na stacji Szczecin Dąbie melduje się on dwa razy. Wraca tam po "kieszeniowym" obsłużeniu głównej stacji w mieście. Kolejna pora odjazdu to 9:25 - taka, jaką mam na bilecie, ale wówczas skład wyjeżdża już ze Szczecina.

 

Na Portalu Pasażera widać trasę PKP PLK
Na Portalu Pasażera widać trasę "Przemyślanina". Na stacji Dąbie zatrzymuje się dwa razy

 

Wygląda na to, że system PKP Intercity pomylił się, podając niewłaściwą godzinę z Dąbia. Wprowadził tym samym w błąd, że na dworzec główny dojedziemy o 9:25, a nie 8:52. Taka sama sytuacja dotyczy zapewne innych połączeń z ujemnym czasem przejazdu.

PKP IC: System nie pozwala poprawnie prezentować dwóch postojów na jednej stacji

Zapytaliśmy przewoźnika, jakie są przyczyny awarii i okazało się, że mamy słuszne podejrzenia - chodzi o podwójny przejazd niektórych pociągów na odcinku Szczecin Dąbie-Szczecin Główny. - Obecnie użytkowany system sprzedaży biletów i rezerwacji miejsc nie pozwala na poprawne prezentowanie dwukrotnego postoju pociągu na tej samej stacji w trakcie jednego kursu - wyjaśnił polsatnews.pl Cezary Nowak, rzecznik PKP Intercity.

 

Zwrócił uwagę na uwarunkowania systemu używanego przez spółkę, w ramach których "zdefiniowano czas przyjazdu do stacji Szczecin Dąbie podczas pierwszego zatrzymania na tej stacji oraz czas odjazdu przy okazji drugiego zatrzymania". 

 

ZOBACZ: Międzyrzec Podlaski: Incydent na kolei. Maszynista nie wyhamował

 

- Takie rozwiązanie wynika z faktu, że liczba biletów sprzedawanych na trasie Szczecin Dąbie - Szczecin Główny jest śladowa. W celu uniknięcia pomyłek sprzedaż biletów w wybranych pociągach została zablokowana na wspomnianym odcinku - poinformował rzecznik.

 

Zapewnił też, że bilety dotychczas zakupione na tę trasę zachowują ważność. - Już niedługo podróżni będą mogli kupować bilety na pociągi w nowym systemie sprzedaży - podsumował Cezary Nowak.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie