Orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego: Ta sprawa rujnuje reputację naszego kraju

Polska
Orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego: Ta sprawa rujnuje reputację naszego kraju
Polsat News

- To największa afera, z jaką mierzyliśmy się w XXI wieku. Korupcja na najwyższych szczeblach władzy - mówi Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W orędziu odniósł się do kwestii afery wizowej, z którą związana jest dymisja byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka.

Polityk Koalicji Obywatelskiej w pierwszych słowach przemówienia przedstawił informacje medialne, związane z tzw. aferą wizową. Jak podkreślił, sprawa musi zostać przedstawiona w formie orędzia, by nie została ocenzurowana. 

 

- Szanowni Państwo, z niedowierzaniem spoglądamy na kolejne informacje, wychodzące na jaw w związku z aferą wizową rządu PiS. Polskie wizy, dokumenty uprawniające do wjazdu na teren naszego kraju, były sprzedawane na straganach w krajach Azji i Afryki. Dzięki temu setki tysięcy migrantów napłynęło do naszej Ojczyzny. Na tym procederze nie tylko prawdopodobnie zarobili, ale - według doniesień mediów - zorganizowali go najwyżsi polscy urzędnicy - mówił.


- Zwracam się dziś do państwa, jako Marszałek Senatu RP, w formie telewizyjnego orędzia, bo jest to jedyna forma, jedyna droga, aby ta prawda mogła dotrzeć do wszystkich. Aby musiała być wyemitowana również w telewizji publicznej, którą duża część z państwa ogląda. Najwyżsi urzędnicy państwowi zorganizowali na szeroką skalę transfer ludzi do Polski. Jak donoszą media, ponad 250 tysięcy wiz pracowniczych zostało wydanych obywatelom państw afrykańskich i azjatyckich, również muzułmańskich, w ciągu ostatnich 30 miesięcy - dodał.

Tomasz Grodzki: Setki terrorystów mogły przedostać się do Unii Europejskiej

Jak zauważył w swoim wystąpieniu Marszałek Senatu, dotychczasowe informacje w tej sprawie wskazują, że ruch do Polski, a następnie także do innych krajów wspólnoty, odbywał się całkowicie bez kontroli. To zaś mogło doprowadzić do przedostania się do Unii Europejskiej osób zagrażających bezpieczeństwu społecznemu. 

 

- Wiz, za które trzeba było zapłacić łapówki odpowiednim osobom. W ten sposób setki tysięcy osób znalazły na terenie naszego kraju z uprawnieniami do pracy. Internet obiegają zdjęcia kolejek przed polskimi konsulatami w krajach Afryki i Azji, i filmy, na których jedni imigranci radzą drugim, jak najprościej zdobyć polską wizę - stwierdził polityk.

 

WIDEO: Orędzie Marszałka Senatu w sprawie afery wizowej

 

 

- Transfer ludzi odbywał się praktycznie bez żadnej kontroli, co mogło spowodować wjazd na teren Unii Europejskiej setek osób uznanych za terrorystów, zagrażających naszemu bezpieczeństwu. To największa afera, z jaką mierzyliśmy się w XXI wieku. Korupcja na najwyższych szczeblach władzy. Sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia na nas wszystkich i to przez ludzi, którzy mają usta pełne frazesów o bezpieczeństwie - zauważył.

 

- Proszę tych z państwa, którzy nie słyszeli jeszcze o aferze wizowej: zajrzyjcie do różnych źródeł informacji. Porozmawiajcie z sąsiadami, ze swoimi dziećmi i wnukami. Ta prawda musi dotrzeć wszędzie - zaapelował Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu: Zadaję pytania do władz w imieniu Polaków

W orędziu marszałek Grodzki postanowił zadać pytania do przedstawicieli rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Celem jest wyjaśnienie Polakom, jak doszło do tej sytuacji i kto jest za nią odpowiedzialny.

 

- W waszym imieniu zadaję pięć pytań do najwyższych przedstawicieli władzy PiS, zobowiązanych do dbania o nasze bezpieczeństwo. Do prezydenta Andrzeja Dudy, do premiera Mateusza Morawieckiego, do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego - wymieniał.

 

ZOBACZ: Afera wizowa. Prokuratura: Zarzuty usłyszało siedem osób, trzy zostały tymczasowo aresztowane

 

- Od kiedy wiedzieliście o tym procederze i jego skali? Kto z was, waszych współpracowników czy urzędników korzystał materialnie na tym przerzucie? Kto stał na czele tego gangu, a kto został przez władzę wyznaczony na kozła ofiarnego? Czy otrzymaliście sygnały od państw sojuszniczych z NATO, że wśród wpuszczanych przez was migrantów są też osoby podejrzewane o terroryzm? Kiedy odpowiecie na te pytania opinii publicznej na otwartej konferencji? - pytał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Tomasz Grodzki: Afera wizowa musi zostać dogłębnie wyjaśniona

Kończąc swoje przemówienie Marszałek Senatu zaapelował do przedstawicieli wszystkich partii politycznych, by wytworzyły nacisk na rząd Mateusza Morawieckiego w celu wyjaśnienia afery wizowej.

 

- Ta sprawa rujnuje reputację naszego kraju, jako odpowiedzialnego członka demokratycznej wspólnoty wolnego świata i naraża na szwank nasze bezpieczeństwo. Dlatego musi zostać dogłębnie wyjaśniona. - stwierdził.

 

Polityk zdążył także podziękować senatorom za dotychczasową pracę.

 

- Czas nie pozwala na przedstawienie wszystkich afer PiS-u, których liczba idzie w dziesiątki, a o których państwo w telewizji publicznej być może nie słyszeli. Głośno mówiliśmy o nich w Senacie RP podczas kończącej się X. kadencji. Dzięki niezłomnej postawie pań i panów senatorów demokratycznej większości, broniących wytrwale Konstytucji, praworządności, praw kobiet, dzieci, osób chorych i z niepełnosprawnościami zapracowaliśmy na miano reduty demokracji, w której dobro zwycięża zło, a prawda triumfuje nad kłamstwem. I teraz też tak będzie - podsumował.

mjo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie