"Marsz Gniewu" w Warszawie. Pracownicy budżetówki protestują
Do późnych godzin popołudniowych centrum Warszawy będzie nieprzejezdne. Głównym arteriami stolicy przechodzi bowiem "Marsz Gniewu" zorganizowany przez pracowników budżetówki. Domagają się od rządu natychmiastowej podwyżki pensji o 20 proc.
W piątkowym proteście biorą udział pracownicy szeroko pojętej budżetowej sfery publicznej, m.in. pracownicy prokuratury i sądów, pracownicy cywilni służb mundurowych (policji, straży pożarnej, wojska czy Straży Granicznej), osoby zatrudnione w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, pracownicy ZUS-u oraz Państwowej Inspekcji Pracy, pracownicy instytucji kultury i sztuki, psycholodzy.
- Cały czas widzimy braki w naszych portfelach. Chcemy mieć normalne pensje, a nie dorabiać. Bo nie chcemy żyć w niepewności, czy nam starczy na życie, kredyt, rachunki - powiedział reporterce Polsat News strażak maszerujący centrum Warszawy.
WIDEO: "Marsz Gniewu" w Warszawie. Protest pracowników budżetówki
- Do budżetówki szukają ludzi z wykształceniem i nie wiadomo jakimi zaświadczeniami. A potem ludzie pracują za najniższą krajową, niezależnie od długości stażu pracy - dodała inna demonstrantka.
"Marsz Gniewu" - spore utrudnienia w Warszawie
Związkowcy domagają się wcześniej waloryzacji średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń o 20 proc. od 1 lipca 2023 roku i 24 proc. od 1 stycznia 2024 roku. Jednak rządowy projekt budżetu na przyszły rok zakłada podwyżki o jedynie 6,6 proc. dla pracowników budżetówki oraz dodatkowy wzrost o 5,7 proc. z funduszu wynagrodzeń, który nie obejmie jednak wszystkich pracowników.
Warszawski Transport Publiczny informuje, że w godzinach 12.00-17.00 mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu autobusów i tramwajów – pojazdy będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ulicami.
"Marsz Gniewu" wyruszył o godzinie 12 spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i kieruje się w stronę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Trasa marszu przebiega z placu Defilad przez Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat i Wiejską do Sejmu RP. Następnie kontynuuje ulicą Piękną i Alejami Ujazdowskimi do Kancelarii Premiera.
Czytaj więcej