Płatność dla małych gospodarstw - termin składania wniosków mija 31 sierpnia! Gdzie je składać?

Agro
Płatność dla małych gospodarstw - termin składania wniosków mija 31 sierpnia! Gdzie je składać?
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Termin składania wniosków na płatność dla małych gospodarstw

Dostępny w 2023 roku system płatności dla małych gospodarstw może w wielu przypadkach stać się dobrą alternatywą dla płatności bezpośrednich. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z tej propozycji, muszą się spieszyć. Zobacz, do kiedy i w jakiej formie przesłać oświadczenie o wyborze tej formy rozliczenia płatności.

Płatność dla małych gospodarstw – dokumenty tylko do 31 sierpnia

Małe gospodarstwa – liczące od 1 ha do 5 ha – oczywiście również mogą składać wnioski o płatności bezpośrednie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Art. 147a uchwalonego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027) zakłada w 2023 możliwość skorzystania przez nie z uproszczonej, zryczałtowanej formy wsparcia. W ten sposób zastąpione zostaną:

  • podstawowe wsparcie dochodów;
  • płatność dla młodych rolników;
  • płatność redystrybucyjną;
  • płatności związane z ekoschematami;
  • płatności związane z produkcją.

Należy zwrócić uwagę, że płatność dla małych gospodarstw nie zastępuje m.in. przejściowego wsparcia krajowego, płatności ekologicznej, ONW, płatności zalesieniowej czy rolno-środowiskowo-klimatycznej.

 

ZOBACZ: Wybory do izb rolniczych – pierwszy etap już pod koniec września

 

Ile wynosi płatność dla małych gospodarstw? Jest to równowartość 225 euro w przeliczeniu na 1 ha powierzchni gospodarstwa. Można więc liczyć na wypłatę środków o równowartości od 225 euro do 1125 euro.

Gdzie złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw? 

Podobnie jak w przypadku składania wniosku o dopłaty bezpośrednie, żądanie zastosowania płatności dla małych gospodarstw należy złożyć za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Publicznych. Aby poprawnie złożyć wniosek, konieczne będzie przesłanie skanu lub zdjęcia oświadczenia, którego wzór można znaleźć między innymi na stronie internetowej ARiMR. Do 31 sierpnia możliwe będzie również wycofanie żądania wypłacenia płatności dla małych gospodarstw.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać płatność dla małych gospodarstw?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar gospodarstwa. Zgodnie z Ustawą:

  • W decyzji dotyczącej przyznania płatności bezpośrednich w 2022 powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do Jednolitej Płatności Obszarowej musi być większa od zera.
  • Powierzchnia gruntów objętych obszarem do Podstawowego Wsparcia Dochodów we wniosku o przyznanie płatności na rok 2023, który należało złożyć w terminie do 25 lipca, powinna wynosić przynajmniej 1 ha, a powierzchnia użytków rolnych w posiadaniu rolnika na dzień 31 maja 2023 roku nie może być większa niż 5 ha.

ZOBACZ: Pomoc klęskowa. Rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej ma zwiększyć ramy pomocy dla rolników

 

Wprowadzone przez system dla małych gospodarstw stawki mogą okazać się korzystniejsze z perspektywy wielu rolników, zwłaszcza tych występujących jedynie o podstawowe dopłaty bezpośrednie.

 

Małe gospodarstwa w ten sposób mogą zyskać dodatkowe środki i skorzystać z uproszczonej ścieżki. Przed wysłaniem wniosku do podmiotu odpowiedzialnego za wypłacanie dopłat warto więc dokonać wyliczenia i porównać ze sobą środki, które będzie można uzyskać w obu scenariuszach.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie