Fala upałów trwa w najlepsze. Jak bronić się przed przegrzaniem? Ratownik medyczny wyjaśnia

Polska
Fala upałów trwa w najlepsze. Jak bronić się przed przegrzaniem? Ratownik medyczny wyjaśnia
Polsat News/Twitter/@RCB_RP
Jak bronić się przed skutkami przegrzania?

Fala upałów ma się utrzymywać jeszcze przez następne dni, dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na ewentualne objawy przegrzania organizmu. Ratownicy apelują o stosowanie się do kilku ważnych zasad mogących uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami.

Ważne jest, by dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu - pić często, regularnie, małymi porcjami. Dodatkowo powinno pamiętać się o odpowiednim wietrzeniu pomieszczeń, otwieraniu okien, używaniu kremu z filtrem UV, gdy wychodzimy na zewnątrz, niewystawianiu się na bezpośrednie słońce, przykrywaniu się przewiewnymi ubraniami, noszeniu okularów przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. 

Objawy przegrzania. Jak sobie z nimi radzić? 

Objawami przegrzania organizmu mogą być np. bóle głowy, dreszcze, podwyższona temperatura ciała czy senność lub nudności. Jeżeli zauważymy takie objawy u siebie bądź innych, natychmiast trzeba interweniować. 


Osobę taką należy przenieść w zacienione miejsce, zdjąć nadmiar ubrań, tak by były przewiewne. Później należy stopniowo ochładzać organizm np. poprzez zimne okłady i nawadnianie - często i małymi porcjami.

 

ZOBACZ: Upały wracają do Polski. Meteorolodzy ostrzegają przed burzami


Nie każdy z powyższych objawów może oznaczać przegrzanie. 


- Te skutki mogą być różne w zależności od tego, czy dana osoba posiada jakieś choroby przewlekłe - tu nie zawsze jest stricte przegrzanie tego organizmu, czasem po prostu zaostrzają się te choroby, które mamy już od wielu, wielu lat - powiedział w rozmowie z Polsat News Łukasz Nowak z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. 


WIDEO: Jak chronić się przed skutkami przegrzania. Ratownik wyjaśnia

 


Gdy uporczywe objawy nie chcą ustąpić, należy zadzwonić po profesjonalną pomoc. Ratownicy będą w stanie ocenić stan poszkodowanego i wszcząć odpowiednie działania.

 

ZOBACZ: Jak pomóc psu w upały? Skuteczne sposoby


- Pierwsza podstawowa rzecz to ocena parametrów życiowych poszkodowanego, czyli sprawdzenie ciśnienia, saturacji. Następnie podaż płynów, nawodnienie tego poszkodowanego i ewentualnie w zależności od jego stanu transport do szpitalnego oddziału ratunkowego - przekazał ratownik. 


O ochronie przed przegrzaniem poinformowało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

Odpowiednie zabezpieczenie. Kto jest szczególnie narażony na przegrzanie? 

Należy pamiętać, że do przegrzania organizmu nie musi dojść bezpośrednio na słońcu. Grozi to również w dusznych, ciepłych pomieszczeniach lub podczas gorących kąpieli np. parowych. Narażone są szczególnie małe dzieci i osoby starsze. Także osoby, które cierpią na przewlekłe choroby, takie jak np. cukrzyca lub problemy z tarczycą. 

 

ZOBACZ: Prognoza pogody. Fala upałów i burze z gradem. Temperatura zbliży się do 40 stopni


Niektóre z przyjmowanych leków także mogą zwiększać ryzyko przegrzania - wśród nich są leki przeciwhistaminowe lub niektóre antydepresanty. 


W najbliższych dniach apeluje się o szczególną ostrożność! Skutki przegrzania mogą utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni.

kar/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie