Piotr Zgorzelski: PiS prowadzi kampanię wyborczą z odwróconą głową

Polska
Piotr Zgorzelski: PiS prowadzi kampanię wyborczą z odwróconą głową
Polsat News
Piotr Zgorzelski w programie "Gość Wydarzeń"

- Nikt dzisiaj w Unii Europejskiej nawet nie pomyśli o tym, żeby Polsce dokładać jakiekolwiek kwoty migracyjne, w sytuacji, gdy Polska przyjęła co najmniej dwa miliony uchodźców - komentuje najnowsze pytanie referendalne wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Dodał, że jego zdaniem przeprowadzenie referendum i wyborów w jednym terminie to "robienie bigosu politycznego".

Wicemarszałek Sejmu został zapytany przez Grzegorza Kępkę o ujawnione w niedzielę pytanie referendalne na temat stosunku do relokacji imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. 

 

- Wszystko to wygląda mało poważnie. Władza traktuje obywateli jak ludzi, którzy nie potrafią myśleć. Mówię to najdelikatniej jak potrafię, bo Polskie Stronnictwo Ludowe jest za tym, aby demokracja bezpośrednia w postać referendum się rozwijała. Nawet mówimy o takim dniu referendalnym - jednym w kadencji, czy w roku - w zależności od zapotrzebowania, ale nie można ze święta demokracji, jakimi są wybory, robić bigosu politycznego i pakować tam wszystko, co przyjdzie do głowy - mówił Piotr Zgorzelski. 

 

ZOBACZ: Premier odniósł się do treści pytań referendalnych. "Polskie Nagrania zostały sprzedane za granicę"

 

 

Zdaniem polityka Trzeciej Drogi odpowiedzi na pytania referendalne już padły. - PiS niepotrzebnie szczypie Komisję Europejską, w skład której wchodzi komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, który już powinien odpowiedzieć na to pytanie, bo na ten mechanizm relokacji mógł się nie zgodzić, a się zgodził. Więc PiS zgodził się na to, sprowadzając do Polski 130 tysięcy imigrantów - stwierdził.

Zgorzelski: PiS prowadzi kampanię z głową do tyłu

- Nikt dzisiaj w Unii Europejskiej nawet nie pomyśli o tym, żeby dokładać nam jakiekolwiek kwoty migracyjne, w sytuacji, gdy Polska przyjęła co najmniej dwa miliony uchodźców - uważa poseł PSL. 

 

W jego ocenie jest to "prowadzenie kampanii wyborczej z odwróconą głową". - Nie mając pomysłu na to, co zaproponować Polakom na przyszłość, proponuje się powrót do historii. Zygmunt Bauman nazwał to retrotopią. Jest to pojęcie polegające na tym, że wszyscy taplamy się w przeszłości, nie myśląc o tym, co powinno być naprzód - dodał. 

 

WIDEO: Piotr Zgorzelski w programie "Gość Wydarzeń"

 

Zgorzelski: Nie powinniśmy brać udziału w tym referendum

Jego zdaniem Polacy nie powinni brać udział w tym referendum. - Zwłaszcza, że te pytania dotyczą przeszłości i spraw załatwionych. Nie powinno mieć to miejsca w czasie wyborów - podkreślił polityk ludowców.

 

- Nie można przeprowadzić uczciwie referendum i wyborów z jednego podstawowego powodu: w polskim prawie nie ma precyzyjnie opisanego finansowania kampanii referendalnej, a zatem jest to swoista furtka dla różnego rodzaju fundacji, być może związanych z partią władzy, które będą mogły przepompowywać pieniądze na kampanię, zwiększając po raz kolejny przewagę partii rządzącej - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Manfred Weber o "zwalczaniu PiS". Mateusz Morawiecki: Miarka się przebrała, proszę stanąć do debaty

 

Jak zauważa polityk w małych miejscowościach trudno o zachowanie anonimowości, więc nie każdy obywatel będzie czuł się komfortowo odmawiając udziału w referendum. - Po co to? Polska była niekwestionowanym liderem przemian demokratycznych, a teraz szorujemy po samym dnie - podsumował. 

Zgorzelski: Szkoda mi tych żołnierzy

Odnosząc się do zbliżających się obchodów Święta Wojska Polskiego. Piotr Zgorzelski zdradził, że spędzi je w swoim rodzinnym Płocku. Otrzymał zaproszenie na defiladę, która odbędzie się 15 sierpnia w stolicy, ale z niego nie skorzysta. 

 

ZOBACZ: Defilada Wojska Polskiego w Warszawie. Ostatnia próba przed świętem

 

- Jeden z polityków stwierdził, że defilada ma pomóc wygrać PiS-owi, no to szkoda tych żołnierzy, którzy przez wiele lat mieli prawo czuć się apolityczni i czuć, że armia jest polska, narodowa, a nie partyjna. Jeżeli to ma pomóc PiS to ja nie chcę uczestniczyć w tej defiladzie, bo chcę żeby w Polsce wygrała demokracja - oświadczył.  

 

Poprzednie programy do obejrzenia TUTAJ 

dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie