32. Bieg Powstania Warszawskiego. Powstańcy na starcie, liczne atrakcje

Polska
32. Bieg Powstania Warszawskiego. Powstańcy na starcie, liczne atrakcje
Bieg Powstania Warszawskiego/Maciej Krüger
W zeszłorocznej edycji biegu udział wzięło 6,7 tys. osób

W sobotę wieczorem w Warszawie po raz 32. wystartował Bieg Powstania Warszawskiego. Uczestnicy rywalizowali na dwóch dystansach: 5 i 10 km. - Na starcie znów spotkamy powstańców warszawskich, przygotowane są liczne animacje, będą chór i grupa rekonstrukcyjna - zapowiadała Magdalena Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o Pamięć".

W sobotę wieczorem odbył się 32. Bieg Powstania Warszawskiego. Pierwsi biegacze ruszyli z linii startu o godz. 20:30 - Wyjątkowa jest przede wszystkim atmosfera, jak na bieg i wydarzenie sportowe bardzo podniosła - opisywała w Polsat News dyrektorka Biegu Powstania Warszawskiego Magdalena Skrocka.

 

- W tym roku znów na starcie spotkamy powstańców warszawskich, uczestników wydarzeń z 1944 roku. Przygotowane są też liczne animacje, chór będzie śpiewał na trasie piosenki powstańcze, będzie też grupa rekonstrukcyjna - mówiła przedstawicielka organizatorów.

32. Bieg Powstania Warszawskiego. Trasa nie jest przypadkowa

Uczestnicy rywalizowali na dystansach 5 i 10 km. Trasa biegu nie była przypadkowa. Sportowa rywalizacja ma bowiem motywy historyczne i historyczne miejsca Warszawy w tle. - Startujemy z placu Krasińskich, gdzie jest pomnik Powstania Warszawskiego. Meta również jest w szczególnym miejscu, na ulicy Konwiktorskiej. To tam w 1944 roku przebiegała linia frontu - podkreślała Magdalena Skrocka.

 

Wideo: 32. edycja Biegu Powstania Warszawskiego. To oddanie hołdu powstańcom

 

 

- Tak naprawdę cała trasa, zarówno tego 5- jak i 10-kilometrowego biegu jest poprowadzona tymi rejonami, gdzie odbywały się walki w trakcie powstania - dodawała dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o Pamięć".

 

W biegu można było wziąć udział z dowolnego miejsca na świecie. - To druga edycja biegu wirtualnego. W zeszłym roku stwierdziliśmy, że mamy środek wakacji, nie wszyscy w tym terminie mogą przyjechać do Warszawy, a jest wiele osób w Polsce i poza nią, które chciałyby uczcić tę rocznicę - przypominała dyrektor.

 

- Biegacze mogą biegać ze specjalną aplikacją, wgrywać swoje wyniki do naszego systemu. W tym roku w Biegu Powstania Warszawskiego zdalnie weźmie udział ponad 500 osób - wyjaśniała organizatorka.

Sportowa rywalizacja w hołdzie powstańcom. "Żeby to poczuć, trzeba tu być"

Inicjatywa to z jednej strony sportowa rywalizacja, a z drugiej pamięć historyczna i oddanie hołdu powstańcom warszawskim. W ubiegłym roku - popandemicznym - bieg ukończyło 6,7 tys. osób. - W tym momencie na listach startowych mamy ponad 9 tys. uczestników. Wiemy, że mnóstwo osób tak planuje swój czas, aby móc pojawić się na starcie - podkreślała Magdalena Skrocka.

 

ZOBACZ: Sulejówek. XVI Bieg Marszałka. Zawodnicy mieli do pokonania 10 kilometrów

 

Okazuje się, że więcej osób zapisało się na dystans 10 km, to ok. dwie trzecie liczby uczestników. - Największym symbolem i pamiątką z biegu jest oczywiście medal. W tym roku został zainspirowany eksponatem z Muzeum Powstania Warszawskiego. Ma kształt wieczka od puszki po konserwie, w której jeden z powstańców trzymał fragment polskiej flagi - opisywała dyrektor biegu.

 

- Mówimy zawsze wśród organizatorów, że żeby to zrozumieć i poczuć, to trzeba przynajmniej raz tu być. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, albo chce zarazić się tą wyjątkową atmosferą to na początku zapraszamy na jakiś bieg w roli kibica - podsumowywała Magdalena Skrocka.

jkm/bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie