Sulejówek. XVI Bieg Marszałka. Zawodnicy mieli do pokonania 10 kilometrów

Polska
Sulejówek. XVI Bieg Marszałka. Zawodnicy mieli do pokonania 10 kilometrów
Polsat News
Myślą przewodnią Biegów Marszałka jest możliwie wierne przybliżanie ich do przedwojennych marszów Sulejówek – Belweder

Po raz szenasty ulicami Sulejówka pędzili uczestnicy Biegu Marszałka. Zawodnicy mieli do pokonania 10 kilometrów. Bieg Marszałka to połączenie zmagań sportowych z historią i odwołanie do przedwojennych marszów z Sulejówka do Belwederu. To także nawiązanie do osiedlenia się marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w 1923 roku.

Bieg Marszałka na dystansie 10 km po raz pierwszy zorganizowano w 2008 roku. Termin biegu przypada zawsze w połowie czerwca – na pamiątkę osiedlenia się Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (13 czerwca 1923 roku).

 

Myślą przewodnią Biegów Marszałka jest możliwie wierne przybliżanie ich do przedwojennych marszów Sulejówek – Belweder. Była to inicjatywa Związku Strzeleckiego, polegająca się na 26 km marszach – pochodach między Sulejówkiem a Warszawą. Pierwszy marsz odbył się w 1926 roku, a wystartowało w nim 30 zespołów (400 zawodników).

 


Organizatorzy również odwołują się do idei Piłsudskiego, który stale przypominał o konieczności wychowania pokoleń zahartowanych, rozumiejących potrzebę rozwijania szeroko pojętej kultury: zarówno wysokiej, jak i stricte fizycznej.

 

W ramach Biegu Marszałka tradycyjnie odbywa się:

 

XII Memoriał im. Haliny Zielińskiej  
Start biegu: godz.10.20 – bieg na dystansie 3 400 metrów (start wspólny razem z biegiem głównym)

 

Bieg Malucha
Start biegu: godz. 9.30 – bieg na ok 70 m (do 5 lat), 


Bieg Starszaka
Start biegu: godz. 9.45 – bieg na  ok 300 m (do lat 9)


Memoriał im. Haliny Zielińskiej


Bieg na dystansie 3 450 m mający uczcić pamięć zmarłej Haliny Zielińskiej – jednej z pierwszych organizatorek i pomysłodawczyń biegu w Sulejówku.

 

Rywalizacja Służb Mundurowych


W nawiązaniu do tradycji wojskowej, w ramach specjalnej, odrębnej klasyfikacji w biegu uczestniczą reprezentanci służb mundurowych, dla których puchar zwyczajowo funduje Minister Obrony Narodowej.

 

Mistrzostwa Grupy Polsat


W ramach biegu odbywają się Mistrzostwa Polsat News – patrona medialnego Biegu Marszałka, promujące akcję ‚”GOTOWI DO BIEGU!”.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie