Łotwa. Awaria oczyszczali ścieków w Lipawie. Zanieczyszczenia trafiły do Bałtyku

Świat
Łotwa. Awaria oczyszczali ścieków w Lipawie. Zanieczyszczenia trafiły do Bałtyku
Andrzej Otrębski/commons.wikimedia
Falochron w Lipawie na Łotwie

Nawet 1250 metrów sześciennych ścieków mogło trafić do Morza Bałtyckiego po awarii w oczyszczalni w Lipawie na Łotwie. Tamtejszy sanepid zamknął okoliczne plaże, a państwowa Służba Ochrony Środowiska rozpoczęła dochodzenie.

W niedzielę wieczorem w oczyszczalni ścieków w Lipawie na Łotwie doszło do awarii, wskutek której do Morza Bałtyckiego zaczęły wpływać zanieczyszczenia. 

 

Według państwowej Służby Ochrony Środowiska Łotwy (VVD) wypadek w oczyszczali spowodował dostanie się do Bałtyku ok. 1250 metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków, które zawierały szlam siarkowy. Trwa dochodzenie w sprawie wyjaśnienia przyczyn incydentu. 

 

ZOBACZ: Stargard: Poważna awaria wodociągu. Mieszkańcy zostali bez wody

 

Co godzinę do morza miało wpadać około 400 ton odpadów. 

Sanepid zamknął plaże

Wyciek udało się zatamować w nocy z 24 na 25 lipca. Eksperci z VVD przystąpili też do zbadania potencjalnych zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. 

 


Według lokalnych władz awaria nie spowodowała zagrożenia dla życia ludzi. Mimo to ze względu na ryzyko zanieczyszczenia środowiska na polecenie łotewskiego sanepidu zamknięto plaże w pobliżu Lipawy. Zakaz objął około stukilometrowy odcinek wybrzeża. 

 

Gmina zaapelowała też do mieszkańców, żeby w najbliższych dniach ograniczyli zużycie wody. 

 

 

"Zachęcamy mieszkańców do śledzenia oficjalnych komunikatów" - podały lokalne władze. 

 

Litewskie władze uspakajają, że dzięki wiatrowi zanieczyszczona woda nie dotrze do ich wybrzeża. Jednocześnie zalecają, żeby powstrzymać się od kąpieli w Bałtyku. 

ap/dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie