Robert Telus w programie "Gość Wydarzeń": To wojna spowodowała niskie ceny malin

Polska
Robert Telus w programie "Gość Wydarzeń": To wojna spowodowała niskie ceny malin
Polsat News
Robert Telus w programie "Gość Wydarzeń"

- Sytuacja jest bardzo ciężka. Nie zostawimy rolników samych, będziemy z nimi, dlatego uruchomiliśmy pewne interwencje. To wojna spowodowała niskie ceny malin - mówił w "Gościu Wydarzeń" minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Robert Telus podkreślił, że w Polsce mamy "cztery firmy, które decydują o cenach, z czego trzy są koncernami nie polskimi". 

 

- Dlatego wprowadzamy dwóch polskich graczy na rynek, by stabilizowały sytuację - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.

 

ZOBACZ: Niskie ceny malin i protesty producentów. Jarosław Kaczyński zapowiada pomoc

 

Odnosząc się do informacji o możliwej zmowie cenowej, Robert Telus stwierdził: - Nie powiedziałem, że jest zmowa cenowa. Jest podejrzenie. W takich chwilach jako państwo musimy reagować. To nasza stanowcza reakcja. Poinformowaliśmy wszystkie nasze inspekcje, jak również UOKiK, CBA, żeby to sprawdzić.

 

- W momencie, gdy nasza spółka zaczęła skupować, rynek zareagował normalnie, ceny malin zaczęły rosnąć. Później w ciągu jednej minuty, we wszystkich firmach w Polsce, które skupują, cena spadła o złotówkę. Takie spadki dają dużo podejrzeń - wyjaśnił, skąd podejrzenie o zmowę cenową. Jak dodał, plantatorzy sami zwrócili się do niego w tej sprawie. 

Minister rolnictwa: Ta pomoc to nie jest rozdawnictwo

W dalszej części programu dopytywany o to, czy na polski rynek od ponad roku wpływa za dużo owoców miękkich i mrożonek, o czym mówi m.in. PSL, minister Robert Telus stwierdził: - Ocena partii opozycyjnych może taka być. Tym bardziej, że te partie opozycyjne w momencie transformacji sprzedały polskie przetwórstwo. To one są za to odpowiedzialne. Apeluję do panów, którzy powinni być odpowiedzialni, żeby nie wykorzystywać trudnej sytuacji do partyjnych gierek.

 

- Jeżeli chodzi o zamknięcie granicy z Ukrainą, wystosowaliśmy kilka pism do Komisji Europejskiej, bo o tym decyduje KE - powiedział minister rolnictwa. - Apeluję do kolegów z PSL i innych z opozycji, którzy w tej chwili decydują w KE, by nas wsparli w tej sprawie - dodał.

 

WIDEO: Robert Telus w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie rozumieją naszego problemu. Potrzeba jest wielu regulacji unijnych w sprawie produktów rolnych z Ukrainy - powiedział Robert Telus. 

 

ZOBACZ: Rolnicy mają powody do niepokoju. "Plony będą 20-25 proc. mniejsze"

 

Jak podkreślił, odnosząc się do tematu polskich plantatorów, "takiej rządowej pomocy dla rolników nie było nigdy".

 

- Ostatnio mówi się często o bezpieczeństwie żywnościowym. Ta pomoc to nie jest rozdawnictwo, jak mówią posłowie Platformy - powiedział Robert Telus.

Robert Telus: Zrobiliśmy wszystko, by polscy rolnicy nie musieli jeździć do "Niemca"

Prowadzący program Grzegorz Kępka przytoczył fragment niedawnej rozmowy wiceministra rolnictwa Rafała Romanowskiego z plantatorami. Powiedział on, że do 2015 r. rolnicy jeździli do "Niemca" i "im to nie przeszkadzało". - Może i źle wyszło. Ale minister mówił prostą rzecz - do 2015 r. polscy rolnicy jeździli do Niemiec do pracy. My to zmieniliśmy. Zrobiliśmy wszystko, by polscy rolnicy, a także polska młodzież nie musieli jeździć do "Niemca" na zmywak czy zbierać szparagi - skomentował Robert Telus.

 

- Chyba od II wojny światowej nie było tak trudnej sytuacji w polskim rolnictwie. Spowodowane to jest wojną na Ukrainie - stwierdził.

 

Pytany o produkty, które trafiają do Polski z Ukrainy, minister rolnictwa przekonywał: - Daję słowo, że odkąd jestem ministrem, każda partia żywności, która wjeżdża do Polski jest kontrolowana.

 

Robert Telus powiedział, że nie może złożyć deklaracji, że embargo na zboże z Ukrainy zostanie przedłużone. - Walczymy o to, by je przedłużyć - podkreślił.

 

- To jest dla dobra wszystkich. Niektórzy próbują wbić klina między Polskę a Ukrainę. My nie robimy tego przeciwko Ukrainie - dodał.

 

W drugiej części programu Grzegorz Kępka rozmawiał ze Zbigniewem Bujakiem, politologiem, byłym działaczem "Solidarności". 

 

Wszystkie programy do obejrzenia TUTAJ

dsk/an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie