Arabia Saudyjska: Zamach na konsulat USA. Zginął strażnik i napastnik

Świat
Arabia Saudyjska: Zamach na konsulat USA. Zginął strażnik i napastnik
Flickr/Jim Greenhill/CC BY 2.0
Zamach na konsulat USA w Arabii Saudyjskiej

Strzelanina przed konsulatem USA w Arabii Saudyjskiej. Zginęły dwie osoby: strażnik i agresor. To nie pierwszy atak na amerykańskich przedstawicieli w tamtym kraju.

O zdarzeniu poinformował Departament Stanów Zjednoczonych. Śmierć poniosły dwie osoby. Podczas ataku Nepalczyk, który był ochroniarzem budynku, został ranny; później zmarł wskutek odniesionych obrażeń.

 

ZOBACZ: USA. Rosyjski konsulat w Nowym Jorku oblany czerwoną farbą. Są nagrania

 

Zginął też napastnik, który pod budynek podjechał autem i wysiadł z niego z bronią palną w ręku. "Władze bezpieczeństwa podjęły inicjatywę, aby się z nim rozprawić, a wymiana ognia zakończyła się jego śmiercią" – powiedział rzecznik policji regionu Mekka cytowany przez agencję Reutera.

 

 

Według amerykańskiego Departamentu żaden Amerykanin nie ucierpiał w zdarzeniu. Trwa śledztwo w sprawie strzelaniny. - Ambasada i konsulat USA pozostają w kontakcie z władzami saudyjskimi podczas badania incydentu – powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu.

Konsulat USA w Arabii Saudyjskiej atakowany kolejny raz

Jak podaje Reuters to nie był pierwszy atak na konsulat, który w ostatnich latach stał się częstym celem ataków. W 2016 roku ochrona zlokalizowała zamachowca niedaleko konsulatu. Miał przyczepione do siebie ładunki wybuchowe. W wyniku wybuchu samobójca zmarł, a dwie osoby zostały ranne. 

 

ZOBACZ: Kraków. Nie żyje mężczyzna, który podpalił się przed konsulatem Ukrainy


Z kolei 19 lat temu konsulat USA zaatakowano bombami. W zdarzeniu brało udział pięciu napastników. Zginęło czterech pracowników ochrony broniących zewnątrz budynku i pięciu lokalnych pracowników, którzy znajdowali się wewnątrz obiektu. Śmierć poniosło również trzech napastników, a dwóch zostało schwytanych. Atak został zorganizowany przez Al-Kaidę.

kar/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie