FBI ujawnia: Na Elżbietę II planowano zamach

Świat
FBI ujawnia: Na Elżbietę II planowano zamach
National Archives and Records Administration
Prezydent Ronald Reagan i pierwsza dama na oficjalnej kolacji z królową Elżbietą II i księciem Filipem podczas ich wizyty w USA w 1983 roku

Federalne Biuro Śledcze ujawniło poufne dokumenty dotyczące spisku z lat 80., którego celem było zabicie królowej Elżbiety II podczas jej wizyty w USA. Monarchini miała stanąć wtedy w obliczu potencjalnego zagrożenia zamachu. Agenci byli mocno zaniepokojeni groźbami ze strony sympatyków IRA.

Nowo ujawnione akta FBI pokazują, że biuro było zaniepokojone "wciąż obecnymi" zagrożeniami wobec królowej Elżbiety II ze strony Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) podczas jej wizyt w Stanach Zjednoczonych.

 

Notatka ostrzegająca agentów w Bostonie i Nowym Jorku, aby pozostali "czujni na wszelkie zagrożenia" przed wizytą na wschodnim wybrzeżu w 1989 roku, znalazła się wśród 102 stron opublikowanych akt dotyczących zmarłej królowej - donosi Sky News.

FBI: Sympatyk IRA chciał się zemścić zabijając królową

Inne odtajnione szczegóły działań służb obejmują sygnał od policji z San Fransciso na temat groźby ze strony sympatyka IRA, który chciał pomścić śmierć swojej córki.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Pałac Buckingham opublikował zdjęcie grobu królowej Elżbiety II

 

Funkcjonariusz, który przekazał informacje, twierdził, że na miesiąc przed przyjęciem królowej Elżbiety i księcia Filipa przez prezydencką parę Ronalda i Nancy Reaganów w 1983 roku odebrał telefon od mężczyzny, którego znał z irlandzkiego pubu. Według notatki, mężczyzna miał wyznać, że jego córka zginęła od gumowej kuli w Irlandii Północnej.

 

"Ten człowiek dodatkowo twierdził, że zamierzał skrzywdzić królową Elżbietę i zrobiłby to albo zrzucając jakiś przedmiot z mostu Golden Gate na królewski jacht Britannia, gdy przepływa pod nim, albo próbowałby zabić królową Elżbietę podczas odwiedzin parku narodowego Yosemite" – czytamy w poufnych aktach.

Życie królowej było zagrożone. Służby musiały być wyjątkowo czujne

Obawy agentów o życie brytyjskiej monarchini nie były bezpodstawne - drugi kuzyn królowej, Lord Mountbatten, zginął w zamachu bombowym IRA w hrabstwie Sligo w Irlandii w 1979 roku.
 

Zagrożenie było na tyle realne, że agenci ochraniający głowę państwa brali pod uwagę zamknięcie dojść do mostu. Do wizyty w parku narodowym ostatecznie nie doszło - królowa odwołała tę część wizyty.

 

W aktach brakuje informacji, czy potencjalny zamachowiec został aresztowany.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Podano przyczynę śmierci królowej Elżbiety II

 

Z dokumentów wynika, że agenci FBI rutynowo dzielili się informacjami wywiadowczymi i przygotowaniami z tajnymi służbami USA na temat IRA i jej sympatyków podczas wizyt królewskich.

 

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat, rządząc Zjednoczonym Królestwem przez siedem dekad. Tron po jej śmierci objął syn monarchini, Karol III.

 

map/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie