Niemcy: Zaobserwowano nowy gatunek kleszcza-giganta. Groźny dla człowieka

Świat
Niemcy: Zaobserwowano nowy gatunek kleszcza-giganta. Groźny dla człowieka
Wikipedia/ CC 3.0./ Alan R. Walker
Kleszcz z tego gatunku może przenosić niebezpieczne choroby

Nowy gatunek kleszcza pojawił się w Niemczech. Do kraju dotarł wraz z ptakami wędrownymi. Hyalomma - ze względu na wielkość - określany jest gigantem. Może przenosić groźne, czasem nawet śmiertelne w skutkach, choroby.

Borelioza przenoszona jest przez kleszcze i to coraz częściej. Pajęczaki te chowają się w lesie, trawie, łące, w ogrodzie.

 

W Niemczech zaobserwowano nowy gatunek kleszcza-giganta. Może być on szczególnie niebezpieczny. Mowa o gatunku Hyalomma pochodzącego z Afryki i południowej Azji, czyli obszarów tropikalnych.

 

Jest on znacznie większy niż "nasze" kleszcze. Instytut Roberta Kocha podkreśla, że nawet dwukrotnie od zwykłego kleszcza drzewnego.

Jego cechą charakterystyczną są też nogi w paski.

 

ZOBACZ: Kleszcze atakują. Drastycznie wzrasta liczba chorych na boreliozę

 

Kleszcz ten może przenosić różne patogeny, niektóre będące bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne, dla ludzi.

 

Przykład? Arbowirus powodujący gorączkę krwotoczną - czytamy na portalu Ruhr 24.

 

Bardziej prawdopodobnym jest przeniesienie przez tego pajęczaka gorączki plamistej. Wywołuje ją bakteria Rickettsia aeschlimanni.

 

Larwy kleszczy Hyalomma docierają do Niemiec wraz z ptakami wędrownymi. Nie ustalono, czy ten gatunek może rozwijać się w kraju w dłuższej perspektywie, choć RKI ostrzega, że dalszy wzrost temperatur i coraz niższa wilgotność mogą się do tego przyczynić.

Borelioza. Jak się chronić?

Przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu chronią szczepionki, a przed boreliozą mogą nas uchronić jedynie odpowiedni strój i czujność. - Kwestia zabezpieczenia nogawek, kwestia zabezpieczenia szyi, dlatego że kleszcz, który spadnie na ubranie, ma duże szanse odpaść od ubrania, natomiast jeżeli się dostanie na skórę, to wtedy zacznie wędrować - wyjaśniał niedawno na antenie Polsat News Jacek Sidorko, starszy specjalista służby leśnej, Nadleśnictwo Kliniska.

 

ZOBACZ: Sanepid skontrolował środki do zwalczania komarów i kleszczy. Wycofano prawie 200 produktów


W takim przypadku, kleszcz zacznie szukać najlepszego dla siebie miejsca. Najczęściej są to ręce, nogi, zgięcia stawów, pachwiny i fałdy skórne, czyli miejsca ciepłe i dobrze ukrwione. - Każde ukąszenie kleszcza powinno być obserwowane, każdy z nas powinien zwrócić uwagę na to, czy nie pojawia się właśnie rumień na skórze, czy nie ma jakiegoś owrzodzenia - zaznaczył dr n. med. Piotr Michoń, lekarz rodzinny, internista.  

 

Od początku roku do końca kwietnia w Polsce zdiagnozowano ponad 2700 przypadków boreliozy, to dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

ac/pgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie