Rzecznik Praw Pacjenta: W Nowym Targu doszło do naruszenia praw pacjenta

Polska
Rzecznik Praw Pacjenta: W Nowym Targu doszło do naruszenia praw pacjenta
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
33-letnia Dorota zmarła będąc w piątym miesiącu ciąży

- W Nowym Targu doszło do naruszenia praw pacjenta - powiedział Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Odniósł się w ten sposób do sytuacji z końca maja, kiedy w nowotarskim szpitalu zmarła 33-letnia pacjentka w piątym miesiącu ciąży.

Podczas konferencji prasowej, którą zorganizowano m.in. w kontekście śmierci 33-letniej Doroty z Bochni, przemawiał minister zdrowia Adam Niedzielski, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztof Czajkowski.

Niedzielski: Każda kobieta w tym kraju ma prawo w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia do aborcji

- Każda kobieta w tym kraju ma prawo w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia do przerwania ciąży, czyli aborcji - podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister odniósł się do sprawy śmierci 33-letniej ciężarnej Doroty z Bochni.

 

- To prawo zostało również na moją prośbę doprecyzowane, wyspecyfikowane w wytycznych przedstawionych przez dwóch konsultantów - dodał. 

 

- 7 listopada 2021 roku po pierwszych zdarzeniach, które budziły wątpliwości, poprosiłem konsultantów o przygotowanie szczegółowych wytycznych, jak postępować w razie zagrożenia zdrowia lub życia pacjentki - powiedział Niedzielski. - Każda z tych sytuacji jest bardzo uważnie analizowana. Nie na poziomie politycznym przez ministra, tylko na poziomie eksperckim - podkreślił minister. 

 

ZOBACZ: Śmierć Izabeli z Pszczyny. Trzeci lekarz usłyszał zarzuty

 

- Łatwość wydawania ocen przez polityków czy organizacje pozarządowe, które nie mają wiedzy fachowej, wydaje się być ogromnym nadużyciem - powiedział Niedzielski. - Apeluję o nie sianie oskarżeń - dodał.

 

Jak stwierdził, w polskim systemie opieki zdrowotnej potrzebne są rozwiązania takie jak rejestracja błędów medycznych, czy system kompensacji za te błędy.

Adam Niedzielski: Powołam zespół

- Dziś powołam zespół, który w większym gronie ekspertów przygotowuje jeszcze bardziej szczegółowe wytyczne postępowania - powiedział minister zdrowia. - Poprosiłem, by ten zespół miał parytet udziału kobiet i mężczyzn - dodał.

 

- W Nowym Targu doszło do naruszenia praw pacjenta. Doszło do naruszenia prawa do udzielania świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, doszło do naruszenia praw pacjenta do udzielania świadczeń zdrowotnych z należytą starannością, ale również w zakresie naruszenia prawa pacjenta do uzyskania rzetelnej, klarownej informacji o stanie zdrowia i tego, jaki jest plan terapeutyczny wobec tego pacjenta, a również stwierdziliśmy naruszenie praw pacjenta do dokumentacji medycznej w postaci nierzetelnego jej wypełniania i braków w dokumentacji - powiedział podczas konferencji Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

 

ZOBACZ: Pozwały Polskę w sprawie aborcji. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił roszczenia ośmiu Polek

 

- Głęboko wierzę w to, że całe środowisko polityczne w Sejmie przychyli się do tego, aby te ustawy zostały uchwalone - powiedział Chmielowiec.

 

- Niepokojące jest to, że powtarza się pewien schemat sytuacji, wcześniej w Pszczynie, teraz w Nowym Targu - powiedział krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztof Czajkowski. - W mojej ocenie w obu sytuacjach mogły mieć znaczenie błędy organizacyjne - dodał. 

 

- Początkowo wszystko było dobrze - powiedział o przypadku z Nowego Targu. - Pacjentka otrzymała dużą dawkę antybiotyku, który powinien obejmować bakterie najczęściej powodujące zakażenie wewnątrzmaciczne. Okazało się, że bakteria jest na niego odporna. Niestety w pewnym momencie parametry pogorszyły się. Wtedy należało przerwać ciążę. Nie wiadomo, czy pacjentkę udałoby się uratować. Ale byłoby poczucie, że zrobiono wszystko w tym kierunku - wyjaśnił prof. Czajkowski.

Czytania projektów nowelizacji ustaw

- Oba projekty nowelizacji ustaw – o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - są przygotowane do tego, aby pierwsze czytanie odbyło się we wtorek - podał minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Jedna z dwóch głównych zmian, jakie pojawiły się w projektowanych przepisach, to odłożenie dyskusji o tzw. klauzuli no fault.

 

- Powołałem zespół i zaprosiłem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej do dyskusji na temat tego, jak ta klauzula powinna wyglądać. Czy powinniśmy dyskutować o kategoriach zwolnienia z odpowiedzialności karnej - jak chce środowisko w całości, czy jednak bardziej kompromisowo wprowadzać choćby różne rozwiązania krok po kroku - powiedział Niedzielski.

 

- Jest też kwestia Centrum Monitorowania Jakości, które w założeniach pierwotnego projektu miało ulec likwidacji, a w tym projekcie takiej likwidacji nie przewidujemy. To też odpowiedź na postulaty różnych środowisk, które mówiły o tym, że trzeba utrzymać niezależność tej instytucji - dodał minister.

Śmierć ciężarnej 33-latki

Pod koniec maja w nowotarskim szpitalu zmarła 33-letnia pacjentka w ciąży. Według lokalnych mediów, m.in. Radia Kraków, kobieta była w piątym miesiącu ciąży. Rodzina kobiety zgłosiła sprawę na policję. Zgłoszenie dotyczyło możliwości narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia 33-latki. Postępowanie w sprawie śmierci pacjentki wszczęła Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu.

 

ZOBACZ: Śmierć ciężarnej 33-latki z Nowego Targu. Podano przyczynę zgonu

 

Oświadczenie w sprawie śmierci 33-latki wydała dyrekcja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

 

"Postępowanie wyjaśniające w sprawie śmierci ciężarnej pacjentki trwa" - napisano.

 

Jak dodano, dyrekcja szpitala "stanowczo dementuje doniesienia medialne, jakoby personel Szpitala działał niezgodnie z przyjętymi procedurami medycznymi".

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie