Pozwały Polskę w sprawie aborcji. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił roszczenia ośmiu Polek

Polska
Pozwały Polskę w sprawie aborcji. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił roszczenia ośmiu Polek
Wikimedia commons/cherryx
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok ws. aborcji w Polsce

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił oskarżenia ośmiu Polek, które pozwały Polskę w sprawie przepisów dotyczących aborcji. Sędziowie podkreśli w uzasadnieniu, że skarżące nie przedstawiły jakichkolwiek dowodów na to, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku uderza w nie bezpośrednio.

Po wyroku TK z października 2020 roku dt. przepisów aborcyjnych, osiem kobiet pozwało Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu (ETPC), twierdząc, że ich prawa człowieka zostały naruszone.

 

W czwartek sędziowie ETPC odrzucili jednak te roszczenia, powołując się na brak przekonujących dowodów - poinformowała agencja Reutera. Decyzja przed sądem zapadła jednogłośnie.

 

"Trybunał stwierdził, że skarżący nie przedstawiły żadnych przekonujących dowodów medycznych potwierdzających, że były narażone na bezpośrednie ryzyko, że zmiany legislacyjne z 2020 roku dotkną ich bezpośrednio" - napisano w czwartkowym orzeczeniu.

 

Na decyzję Trybunału ma obecnie oczekiwać ok. 1000 podobnych spraw.

ETPC odrzucił skargę na Polskę. Chodzi o aborcję

Osiem skarżących urodzonych w latach 1980-1993 podkreśliło w oskarżeniu, że odmówiono im dostępu do legalnej aborcji w przypadku wad płodu. Stwierdziły także, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok z naruszeniem przepisów i w niepełnym składzie.

 

ZOBACZ: Wyrok TK ws. aborcji. Barbara Socha: chore dzieci też mają prawo do życia

 

"Konsekwencje zmian legislacyjnych są dla skarżących zbyt odległe i abstrakcyjne, aby mogły twierdzić, że są 'ofiarami' w rozumieniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" - stwierdzili sędziowie.

Wyrok TK ws. aborcji. Wywołał masowe protesty

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

 

Decyzja wywołała masowe protesty na ulicach miast w całym kraju. Podczas Strajku Kobiet podkreślano, że przepisy aborcyjne w Polsce są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

jkm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie