Białoruś. Alaksandr Łukaszenka ułaskawił Sofię Sapiegę. To była partnerka Ramana Pratasiewicza

Świat
Białoruś. Alaksandr Łukaszenka ułaskawił Sofię Sapiegę. To była partnerka Ramana Pratasiewicza
European Humanities University/ president.gov.by
Alaksandr Łukaszenka ułaskawił Sofię Sapiegę

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka ułaskawił obywatelkę Rosji Sofię Sapiegę, która została zatrzymana w 2021 roku - poinformowała w środę białoruska propagandowa agencja informacyjna BelTa. Mińsk zmusił wówczas do lądowania cywilny samolot pasażerski, który leciał z Aten do Wilna. Wraz z nią w ręce reżimu wpadł opozycjonista Raman Pratasiewicz, który był w związku z Sapiegą.

25-letnia Sofia Sapiega została aresztowana wraz ze swoim ówczesnym chłopakiem, blogerem Ramanem Pratasiewiczem, kiedy ich samolot linii Ryanair z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku w maju 2021 roku.

 

ZOBACZ: Białoruś: Raman Pratasiewicz dostał osiem lat więzienia

 

W maju nieoficjalnie niezależny portal śledczy Baza informował, że Pratasiewicz zeznawał przeciwko swojej byłej narzeczonej, Sofii Sapiedze.

 

Raman Pratasiewicz zeznał, że jego narzeczona, przebywając w Wilnie, pracowała przy deanonimizacji łukaszenkowskich funkcjonariuszy biorących udział w tłumieniu protestów w 2020 roku i otrzymała za tę pracę 5 tys. dolarów od serwisu "Oko Boga". Sapiega została oskarżona o to, że ujawniła dane 238 funkcjonariuszy i na tej podstawie ją skazano.

 

Adwokat skazanej Rosjanki Anton Gaszynski, cytowany przez Naszą Niwę, potwierdził, że Sapiega została uwolniona z więzienia i znajduje się już w drodze do Rosji.

Ułaskawienie Ramana Pratasiewicza

22 maja białoruskie propagandowe media informowały, że ułaskawiony został Protasiewicz. Wcześniej, na początku maja, Sąd Okręgowy w Mińsku skazał opozycjonistę na osiem lat więzienia.

 

ZOBACZ: Białoruś: Partnerka Ramana Pratasiewicza Sofia Sapiega skazana na sześć lat kolonii karnej

 

Został on uznany za "winnego publicznych nawoływań do przejęcia władzy państwowej, aktów terroryzmu, znieważenia prezydenta, celowego rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o Białorusi oraz innych przestępstw". Pratasiewicz to jeden z założycieli opozycyjnego kanału informacyjnego Nexta.

Zatrzymanie Ramana Pratasiewicza i Sofii Sapiegi

Okoliczności aresztowania Ramana Pratasiewicza w maju 2021 roku wywołały międzynarodowe oburzenie i spowodowały sankcje Unii Europejskiej wobec Alaksandra Łukaszenki.

 

Opozycyjny dziennikarz leciał z Grecji na Litwę, gdy białoruska kontrola ruchu lotniczego skierowała samolot na lotnisko w Mińsku na podstawie fałszywego alarmu bombowego. Pratasiewicz został aresztowany i zatrzymany wraz ze swoją dziewczyną.

pgo/wka/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie