Sankcje na przedstawicieli reżimu Łukaszenki. MSWiA publikuje listę

Polska
Sankcje na przedstawicieli reżimu Łukaszenki. MSWiA publikuje listę
Ilya Pitalev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka

"Zgodnie z zapowiedzią zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 obywateli Białorusi oraz o zamrożeniu środków finansowych i gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim" - podał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Komunikat pojawił się w poniedziałkowe popołudnie na stronie resortu.

 

'W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta oraz represjami ze strony władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki, minister spraw wewnętrznych i administracji podjął decyzję o wpisaniu 365 obywateli Białorusi do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany" - podano.

 

 

To m.in. 159 parlamentarzystów. Pozostali członkowie parlamentu zostali już wcześniej umieszczeni na polskiej liście sankcyjnej. Zatem sankcje obejmują już wszystkich członków białoruskiego parlamentu. Restrykcje dotyczą również sędziów (76 osób), prokuratorów (7 osób), przedstawicieli administracji szczebla lokalnego (32 osoby), funkcjonariuszy i pracowników struktur siłowych (28 osób). 

Z zakazem wjazdu do strefy Schengen

Na listę trafili także przedstawiciele białoruskich reżimowych mediów zaangażowanych w działalność propagandową (23 osoby), sportowcy i działacze sportowi (24 osoby), pracownicy białoruskich urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych (8 osób), osoby działające w obszarze kultury i nauki (8 osób).

 

ZOBACZ: Rosja wysłała broń na Białoruś. Łukaszenka dostał nowoczesne systemy S-400

 

Podkreślono, że osoby te zostaną również objęte zakazem wjazdu do strefy Schengen. Zastosowano wobec nich także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych.

Uderzenie w rosyjski kapitał

"Ponadto, minister podjął decyzję o zamrożeniu środków finansowych i zasobów gospodarczych wobec 20 podmiotów i 16 osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim" - czytamy.

 

To przedsiębiorcy - 15 obywateli Federacji Rosyjskiej i jeden Białorusin. Wśród objętych sankcjami jest także 20 podmiotów gospodarczych (19 powiązanych z Rosją i jeden powiązany z Białorusią).

 

ZOBACZ: Prezes PiS przy granicy z Białorusią. "Zatrzymaliśmy ofensywę Łukaszenki i Putina"

 

"Osoby te promowały reżim białoruski, a także angażowały się w legitymizowanie i wspieranie represyjnej polityki władz w Mińsku. Są one odpowiedzialne również za motywowany politycznie wyrok wobec Andrzeja Poczobuta, wydany na podstawie fałszywych zarzutów" - czytamy w komunikacie MSWiA.

 

Wpisani na listę zajmowali się również m.in. gromadzeniem materiałów i prowadzeniem postępowań dotyczących udziału Białorusinów w protestach prodemokratycznych. Są odpowiedzialni m.in. za stosowanie tortur fizycznych i psychicznych, pobicia, zastraszenia oraz dyskryminowanie polskiej mniejszości. Byli też zaangażowani w niszczenie na Białorusi polskich cmentarzy oraz pomników. 

 

Wśród objętych restrykcjami znalazły się osoby odpowiedzialne za organizację procederu nielegalnej migracji do Polski i państw bałtyckich.

ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie