Zawieszony ruch towarowy na granicy z Białorusią. Również dla rosyjskich tirów

Polska
Zawieszony ruch towarowy na granicy z Białorusią. Również dla rosyjskich tirów
Polsat News
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 czerwca

Od 1 czerwca ruch towarowy na granicy z Białorusią zawieszony będzie dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep - stanowi rozporządzenie MSWiA.

Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw RP.

 

"Zawiesza się od dnia 1 czerwca 2023 r. od godz. 0:00 do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych z Republiką Białorusi dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej" - napisano.

Sankcje dla przedstawicieli białoruskiego reżimu

Wcześniej w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu.

 

"Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem" - poinformował.

 

ZOBACZ: Sankcje na przedstawicieli reżimu Łukaszenki. MSWiA publikuje listę

 

Decyzja o wpisaniu na listę sankcyjną przedstawicieli białoruskiego reżimu i przedsiębiorstw związanych z rosyjskim i białoruskim kapitałem to odpowiedź na podtrzymanie drakońskiego wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta oraz na represje ze strony władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.

 

Kamiński swoją decyzję zapowiedział w piątek, gdy białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok skazujący działacza polskiej mniejszości na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Na liście m.in. parlamentarzyści

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało, że wpisani na listę sankcyjną obywatele Białorusi znajdą się w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. Zostaną również objęci zakazem wjazdu do strefy Schengen. Zastosowano wobec nich także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych.

 

Spośród 365 Białorusinów 159 to parlamentarzyści. "Pozostali członkowie parlamentu zostali już wcześniej umieszczeni na polskiej liście sankcyjnej. Zatem sankcje obejmują już wszystkich członków białoruskiego parlamentu" - zaznaczył resort.

 

ZOBACZ: Białoruś. Opublikował karykaturę Łukaszenki. Mikałaj Klimowicz zmarł w kolonii karnej

 

Na liście umieszczonych zostało też 76 sędziów, 7 prokuratorów, 32 przedstawicieli administracji szczebla lokalnego oraz 28 funkcjonariuszy i pracowników struktur siłowych. "Na listę trafili także przedstawiciele białoruskich reżimowych mediów zaangażowanych w działalność propagandową (23 osoby), sportowcy i działacze sportowi (24 osoby), pracownicy białoruskich urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych (8 osób), osoby działające w obszarze kultury i nauki (8 osób)" - poinformowało MSWiA.

 

Środki finansowe i zasoby gospodarcze zostaną zamrożone także 16 przedsiębiorcom i 20 podmiotom gospodarczym. Dotyczy to 15 obywateli Federacji Rosyjskiej, jednego Białorusina oraz 19 firm powiązanych z Rosją i jednej powiązanej z Białorusią.

ac/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie