Białoruś. Sąd Najwyższy utrzymał wyrok na Andrzeja Poczobuta

Świat
Białoruś. Sąd Najwyższy utrzymał wyrok na Andrzeja Poczobuta
Leonid Shcheglov/Pool via AP
Andrzej Poczobut został skazany przez sąd w Grodnie na 8 lat kolonii karnej

Białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok na Andrzeja Poczobuta - podaje portal Belsat.eu. Działacz polskiej mniejszość został skazany na osiem lat kolonii karnej. Na wyrok zareagował polski minister spraw wewnętrznych, który zapowiedział odwet.

Rozprawa apelacyjna odbywała się za zamkniętymi drzwiami.

 

"Wyrok sądu obwodowego w Grodnie z 8 lutego 2023 r. wobec Andrzeja Poczobuta pozostawiono bez zmian, a apelacja została odrzucona" - poinformowano w komunikacie białoruskiego Sądu Najwyższego.

 

 

Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszość i dziennikarz został w lutym 2023 roku skazany w politycznym procesie na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

 

ZOBACZ: Łukaszenka: Transport broni nuklearnej z Rosji właśnie się zaczął

 

Poczobut jest więziony przez białoruski reżim od 25 marca 2021 roku.

Mariusz Kamiński zapowiada sankcje

Na wyrok białoruskiego SN zareagował minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

 

"W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi" - napisał na Twitterze.

 

Morawiecki: Kopia reżimu Putina

Wpis Kamińskiego skomentował premier.

 

"Reżim Łukaszenki to kopia reżimu Putina. Wprowadzamy sankcje na ludzi, którzy budują totalitarne rządy w środku Europy" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

 

"Jestem zaskoczony"

Sprawę skomentował w Polsat News profesor Artur Roland-Kozłowski, ekspert do spraw Europy Środkowo-Wschodniej, Uniwersytet WSB Merito.

 

- Jestem zaskoczony tym, że podtrzymano wyrok i że jest on tak wysoki. To zaskoczenie wynika z tego, że białoruskie sądy działają pod dyktando polityczne, a ono sugerowało, że w tej sprawie będzie uniewinnienie - powiedział.

 

ZOBACZ: Rosja i Białoruś zwiększają współpracę w wielu obszarach. Jest oświadczenie państw

 

Przypomniał, że niedawno prokuratura umorzyła śledztwo wobec Andżeliki Bory, która podobnie jak Poczobut została aresztowana w 2021 roku.

 

- Ostatnio głośno było również o blogerze Romanie Protasiewiczu, który został ułaskawiony - dodał. 

 

Według niego wyrok SN nie oznacza, że Poczobut spędzi w więzieniu całe osiem lat. - Możliwe, że białoruski reżim będzie wyczekiwał na dogodną okazję, żeby spróbować coś wynegocjować z Zachodem - stwierdził.

 

- Poczobut może być kartą przetargową w takich negocjacjach - ocenił.

 

dsk/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie