"Śniadanie Rymanowskiego". Radosław Fogiel: Białoruś została wycieraczką Rosji

Polska
"Śniadanie Rymanowskiego". Radosław Fogiel: Białoruś została wycieraczką Rosji
Polsat News
"Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii"

- Na Białorusi doszło do uzależnienia od Moskwy podobnie jak w Naddniestrzu - powiedział w Radosław Fogiel. - Ten kraj nie jest już przedsionkiem Rosji. Białoruś została wycieraczką Rosji - dodał. - Po Łukaszence w Mińsku może pojawić się ktoś namaszczony przez Rosję - stwierdził Krzysztof Bosak. - Śmierć dyktatora może spowodować kolejną niestabilność w naszym regionie - przekazał.

Goście "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii" dyskutowali o nieoficjalnych doniesieniach o stanie zdrowia Alaksandra Łukaszenki. Dyktator Białorusi miał znaleźć się w stanie krytycznym w moskiewskim szpitalu po spotkaniu z Władimirem Putinem.

 

- Historia zna takie przypadki. Bywało tak, że po spotkaniu na Kremlu przywódcy przenosili się na "łono Abrahama" - powiedział marszałek Piotr Zgorzelski z PSL. - Nie żałuję Łukaszenki. Nie życzę mu śmierci, ale chciałbym, aby doszło na Białorusi do zmiany władzy - dodał.

Krzysztof Bosak: Śmierć Łukaszenki może spowodować kolejną niestabilność

- Jeśli nie Łukaszenka, to na Białorusi może być ktoś namaszczony przez Rosję - stwierdził Krzysztof Bosak z Konfederacji. - On się czasem postawił Putinowi, jednak jego autonomia się zawęża - przekazał. Polityk zauważył, że to jak będzie na Białorusi po odejściu Łukaszenki mogą wiedzieć analitycy.

 

- Pytanie czy tam jest możliwa w ogóle władza demokratyczna? - spytał Bosak. - To może być gra o różnych konsekwencjach. Podobnie działo się w Ukrainie. Tam też doszło do zmiany władzy na wektor bardziej zachodni, co bardzo nie spodobało się Putinowi. Śmierć Łukaszenki może spowodować kolejną niestabilność w naszym regionie - wyjaśnił polityk Konfederacji.

 

ZOBACZ: Rosja i Białoruś podpisały porozumienie ws. rozmieszczenia broni nuklearnej

 

Posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz przekazała, że stan zdrowia Łukaszenki to może być nadzieja dla opozycji na Białorusi. - Zawsze wspieramy opozycję demokratyczną. To jest najważniejsze - dodała.

 

- Prezydent Andrzej Duda ma jedną ważną kwestię do Łukaszenki - aby wypuścił więźnia politycznego Andrzeja Poczobuta - powiedział Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta.

 

Alaksandr ŁukaszenkaIlya Pitalev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Alaksandr Łukaszenka

Radosław Fogiel: Białoruś została wycieraczką Rosji

- Białoruś już nawet nie jest przedsionkiem Rosji. Białoruś została wycieraczką Rosji - powiedział Radosław Fogiel z PiS. - Tam doszło do uzależnienia od Moskwy podobnie, jak w Naddniestrzu - tamten region jest całkowicie zależny od Rosji - dodał. - Zainstalowanie na Białorusi broni jądrowej z personelem rosyjskim dodatkowo komplikuje tę sytuację - przekazał.

 

WIDEO: Fragment programu "Śniadanie Rymanowskiego"

 

Polityk partii rządzącej stwierdził, że demokratyczna Białoruś jest ważna dla bezpieczeństwa Polski.

 

ZOBACZ: Łukaszenka odpowiada gen. Skrzypczakowi. "Jesteśmy gotowi, niech przyjdą"

 

- Nie wkładam Łukaszenki do trumny - przekazał Władysław Czarzasty. - On albo umrze, albo będzie osądzony przez sądy. Nie wiem w jakim jest stanie, ale mam nadzieję, że polskie służby analizują, co może się stać na Białorusi - przekazał.

 

- Trzeba przewidywać różne sytuacje. A to temat szczególnie trudny. Na wszystko trzeba być przygotowanym - dodał polityk Lewicy.

 

Poprzednie programy do obejrzenia na polsatnews.pl. 

dsk/mbl / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie