Adam Niedzielski o starcie w wyborach. Wskazał konkretny region
Adam Niedzielski nie kandydował dotychczas w wyborach do Sejmu. Jesienią ma się to zmienić. Katarzyna Zdanowicz zapytała ministra zdrowia w "Gościu Wydarzeń" o to, z którego okręgu wyborczego wystartuje. - Jestem i czuję się blisko związany z Wielkopolską - odpowiedział minister pochodzący z Warszawy.
- Darmowe leki dla osób po 65. roku życia i dla młodzieży do 18 roku życia będą najpóźniej od początku roku 2024, ale rozważamy scenariusz, żeby wprowadzić to o kwartał wcześniej, czyli od września 2023 roku - ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski w programie "Gość Wydarzeń".
- Chcemy przyspieszyć, bo jesteśmy po takiej analizie kosztowej, która pokazuje, że jesteśmy w stanie zmieścić to w tym roku - dodał polityk w rozmowie z Katarzyną Zdanowicz.
Minister zdrowia przekazał, że w tej chwili refundowane są ok. 4 tys. leków, a dotychczasowy program darmowych leków dla seniorów obejmował 2 tys. pozycji. - Szacunki, które prowadzimy, dotyczą wszystkich 4 tys. leków, żeby wszystkie znalazły się w programie - powiedział Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski o darmowych lekach: Mówimy o tych na receptę
Szef resortu zdrowia podkreślił, że warunkiem wprowadzenia leku na listę refundowanych, jest bardzo dokładna analiza efektywności jego zastosowania z punktu widzenia zdrowia publicznego. - Chodzi o to, czy nakłady ponoszone przez państwo były współmierne do efektów klinicznych. (...) Dopiero po tej weryfikacji, możemy zaangażować publiczne pieniądze w refundację - zaznaczył Adam Niedzielski.
Wideo: Adam Niedzielski o darmowych lekach: Chcemy wprowadzić je najpóźniej w 2024 roku
- Nie mówimy o tych lekach, które są po prostu dostępne w aptece, leki refundowane to leki na receptę - wyjaśnił minister zdrowia.
Adam Niedzielski ocenił, że refundacja leków to pomoc państwa dla najbardziej potrzebujących. - Z jednej strony mamy seniorów, którzy mają duże obciążenie kosztowe, jest zjawisko wielochorobowości i wielu chorób przewlekłych, które wymagają płacenia - wyjaśnił szef resortu zdrowia.
- Z drugiej strony, jeżeli mówimy o juniorach, to uzasadnienie w jest bardzo proste. Chcemy, żeby wszystkie dzieci, niezależnie od zasobności portfela ich rodziców, miały dostęp do technologii lekowych, które w ramach refundacji będą im się należały - podkreślił minister.
Minister zdrowia: Polska jest zmuszona do zakupu szczepionek
Adam Niedzielski zabrał także głos na temat zniesienia w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego. - Z końcem czerwca będziemy ten stan zagrożenia znosili, idziemy ścieżką wyznaczoną przez inne kraje oraz przez Światową Organizację Zdrowia - powiedział minister.
ZOBACZ: Niedzielski: Wstępnie zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego planowane na koniec czerwca
Szef resortu zdrowia mówił również o szczepionkach na COVID-19. - Polska stała się liderem opozycji w stosunku do firm farmaceutycznych. Jako pierwszy kraj nie zgodziliśmy się na przyjmowanie kolejnych dostaw. Jesteśmy w procesie renegocjacji kontraktu i tutaj razem z grupą innych krajów, m.in. Węgrami i Rumunią, staramy się doprowadzić do tego, by kolejne zakupy zostały bardzo solidnie zredukowane - stwierdził szef resortu zdrowia.
Adam Niedzielski dodał, że Polska była zmuszona do zakupu kolejnych dawek. - Kontrakt z Komisją Europejską zobowiązywał nas do przyjmowania bardzo dużej liczby tych szczepionek, niezależnie od sytuacji epidemicznej - wyjaśnił minister.
- Nie jestem w stanie podać dokładnych liczb, bo ulegają one systematycznie utylizacji, ale my obecnie żadnych nowych szczepionek nie przyjmujemy, użyliśmy klauzuli siły wyższej, uważamy że kontrakt nie powinien być dalej wypełniany - dodał minister zdrowia.
Szef resortu stwierdził, że Polska szukała odbiorców szczepionek wśród innych krajów, ale nie było zainteresowania na świecie. - Stoimy wobec tej samej samej sytuacji co inne kraje europejskie - podkreślił szef resortu.
Adam Niedzielski o wyborach: Czuję się związany z Wielkopolska
Katarzyna Zdanowicz zapytała także Adama Niedzielskiego o zbliżające się wybory parlamentarne. Polityk ogłosił, że będzie kandydował do Sejmu.
- Ja na pewno jestem i czuję się blisko związany z Wielkopolską. Tam są świetne wyniki profilaktyki szczepień, więc na pewno jest tam dobry grunt do dyskusji - podkreślił minister zdrowia.
Poprzednie wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.
Czytaj więcej