Prezes PiS mówił o zarobkach lekarzy. Adam Niedzielski: Tu absolutna zgoda

Polska
Prezes PiS mówił o zarobkach lekarzy. Adam Niedzielski: Tu absolutna zgoda
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

- Reforma psychiatrii dziecięcej jest tak ważnym przedsięwzięciem, że trzeba zadbać o jej każdy aspekt - mówił Adam Niedzielski w niedzielnym wydaniu "Gościa Wydarzeń". Minister zdrowia zapowiedział też podniesienie wynagrodzenia pracowników służby zdrowia, którzy zadeklarują pracę w jednym miejscu.

W sobotę Adam Niedzielski wręczał nagrody podczas gali Plebiscytu Medycznego HIPOKRATES 2022. - To coroczna nagroda. Głosy pacjentów decydują, którzy lekarze zostaną wyróżnienia - mówił w "Gościu Wydarzeń" minister.

 

Wynagrodzenie pracowników służby zdrowia. "Jest pokaźne"

- Jarosław Kaczyński stwierdził ostatnio, że "pogoń za pieniądzem jest w tym zawodzie przesadna" - zauważyła Katarzyna Zdanowicz. Adam Niedzielski zgodził się z prezesem PiS, że "wysokość zarobków jest tu naprawdę bardzo pokaźna".

 

- Tu absolutna zgoda - mówił. Komentując dane GUS, według których średnie wynagrodzenie lekarza to 4-8 tys. zł brutto minister stwierdził, że "to są na pewno jakieś złe dane". - Mamy blisko 80-90 proc. szpitali, które bardzo dobrze finansowo znoszą sytuację związaną z podwyżkami wynagrodzeń, ale zawsze znajdą się maruderzy - dodał.

 

- Z panem prezesem myślimy o promowaniu zatrudnienia w jednym miejscu. Nie chcemy wielozatrudnienia, które odbija się na wykonywanej pracy - tłumaczył. - Będziemy chcieli podnieść wynagrodzenia osób, które deklarują prace w jednym miejscu - zapowiedział.

Reforma psychiatrii dziecięcej. Minister zabiera głos

- Doktor Władysław Biegański powiedział swego czasu: "nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem". W tym systemie potrzeba nam takich lekarzy, którzy patrzą oczami pacjenta - mówił Niedzielski. Poruszył też kwestię reformy psychiatrii dziecięcej w Polsce.

 

- Reforma psychiatrii, szczególnie dziecięcej, jest tak ważnym przedsięwzięciem w kontekście tego co się dzieje dookoła, że trzeba zadbać o jej każdy aspekt - oświadczył.


- Stworzyliśmy ośrodki opieki środowiskowej, w której psycholodzy i psychoterapeuci mają udzielać pierwszego wparcia osobom potrzebującym - mówił i dodał, że jako minister nie może pozwolić, żeby kwalifikacje tych osób nie był weryfikowane.

 

- Dlatego padła propozycja, żeby stworzyć specjalne szkolenie kwalifikacyjne, które będzie gwarantem tej jakości - powiedział.

 

WIDEO: Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń"

Szkolenia kwalifikacyjne dla psychoterapeutów

Zaznaczył też, że psychoterapeuci będą mogli dalej wykonywać swój zawód. - Będą przepisy przejściowe, uszanujemy ich dorobek - mówił. Podkreślił jednocześnie, że na pewno zostanie zdefiniowany punkt w czasie, który będzie nakazywał, by szkolenie było weryfikowane centralnie.

 

Minister zdrowia pytany o sytuację koronawirusową w kraju, ocenił, że w tej chwili "jesteśmy w dołku liczby zachorowań na COVID-19". - Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż musimy być uważni - podkreślił.

 

Więcej odcinków "Gościa Wydarzeń" znajdziesz pod tym linkiem.

nb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie