Pogrzeb Elżbiety II. Brytyjski rząd podał, ile kosztował pochówek królowej

Świat
Pogrzeb Elżbiety II. Brytyjski rząd podał, ile kosztował pochówek królowej
Flickr/The Royal Family

Niemal 162 miliony funtów wydał brytyjski rząd, by we wrześniu zeszłego roku zorganizować państwowy pogrzeb królowej Elżbiety II i towarzyszące mu wydarzenia. Najwięcej z tej sumy pochłonęły koszty poniesione przez resort spraw wewnętrznych - 73,7 mln funtów. Londyńska policja przyznawała wcześniej, że pochówek monarchini był pierwszym wydarzeniem o tej skali, w które zaangażowani byli mundurowi.

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Była najdłużej panującą królową Wielkiej Brytanii, jak również drugą w historii władczynią lub władcą pod względem czasu, na jakim zasiadała na tronie.

 

Żałoba narodowa na Wyspach trwała przez 10 dni. Zwieńczył ją państwowy pogrzeb zorganizowany 19 września, jednak przez wcześniejsze dni również organizowano uroczystości pożegnalne, w tym nabożeństwa. Jak oszacowano, 250 tysięcy ludzi zjawiło się w Westminster Hall, by zobaczyć trumnę Elżbiety II i złożyć hołd zmarłej.

Tyle kosztował pogrzeb Elżbiety II. Najwięcej wydało MSW

Koszty, jakie poniosła Wielka Brytania w tamtych dniach, oficjalnie potwierdzono we czwartek. Ministerstwo Skarbu podało, że było to 161,7 miliona funtów (niemal 848 miliona złotych).

 

Na pogrzebie zjawiły się setki tysięcy żałobników, dziesiątki przywódców, sprowadzono też liczne siły policyjne oraz mundurowych z innych formacji. Stąd najwyższe koszty z całej sumy poniosło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jego wydatki wyniosły 73,7 mln funtów.

Koronacja Karola III też była kosztowna. Nawet 100 mln funtów

Następcą Elżbiety II został jej syn Karol III. Nowy panujący w Zjednoczonym Królestwie objął tron od razu po śmierci matki, ale uroczyście koronowano go 6 maja tego roku w Opactwie Westminsterskim.

 

Na razie Londyn nie ujawnia, ile wydał na to królewskie wydarzenie. Wstępnie szacuje się, że rachunek wyniesie od 50 do nawet 100 milionów funtów.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie