Włodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie G7 w Hiroszimie. Spotka się z Joe Bidenem

Świat
Włodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie G7 w Hiroszimie. Spotka się z Joe Bidenem
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Wołodymyr Zełenski

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie uczestniczył w szczycie przywódców grupy G7 w Hiroszimie - poinformował resort spraw zagranicznych Japonii. Tam spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem.

Zełenski przyleciał do Hiroszimy w sobotę przed godziną 9 czasu polskiego. Według pierwszych doniesień, prezydent miał uczestniczyć w szczycie tylko w formie zdalnej.

 

W piątek szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak potwierdził udział Zełenskiego w wydarzeniu. To pierwsza podróż głowy ukraińskiego państwa do Japonii od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

 

Wołodymyr Zelenski spotka się na szczycie G7 z Joe Bidenem

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan poinformował, że prezydent USA Joe Biden planuje dwustronne spotkanie z Zełenskim na marginesie szczytu G7.

 

 

Sullivan wyjaśnił także, że to nie na pokładzie amerykańskiego samolotu Zełenski przyleci do Japonii. - Kwestie logistyczne związane z tą podróżą pozostawiliśmy stronie ukraińskiej - powiedział przedstawiciel administracji prezydenta.

 

ZOBACZ: Joe Biden popiera samolotową koalicję na rzecz Ukrainy. USA będą szkolić ukraińskich pilotów

 

W sobotę Joe Biden poinformował, że USA będą wspierać wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów, w tym na samolotach F-16. Według amerykańskich urzędników, wielomiesięczne szkolenia będą odbywać się w Europie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił decyzję Bidena, jako "historyczną".

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie