Joe Biden popiera samolotową koalicję na rzecz Ukrainy. USA będą szkolić ukraińskich pilotów

Świat
Joe Biden popiera samolotową koalicję na rzecz Ukrainy. USA będą szkolić ukraińskich pilotów
AP/David Zalubowski
Wołodymyr Zełenski odniósł się do zapowiedzi Joe Bidena

USA będzie wspierać wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów, w tym na samolotach F-16 - przekazał w piątek Joe Biden podczas szczytu G7. Według amerykańskich urzędników, wielomiesięczne szkolenia będą odbywać się w Europie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił decyzję Bidena, jako "historyczną".

Szkolenia ukraińskich pilotów, według amerykańskich urzędników, cytowanych przez portal Politico, mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Jeden z anonimowych urzędników powiadomił, że szkolenia będą przeprowadzane poza Ukrainą, w europejskich krajach. 

 

ZOBACZ: Prezydent Ukrainy przybył do Berlina. "Broń. Potężny pakiet. Obrona powietrzna"


"Decyzja ta stanowi ogromny krok dla większego i długoterminowego celu, którym ostatecznie jest wysłanie zachodnich myśliwców do Ukrainy" - podał portal Politico.

Koalicja samolotowa na rzecz Ukrainy

O szczegółach dotyczące przekazania myśliwców - ich liczba i dacie - będą decydować kraje, które będą uczestniczyć w koalicji samolotowej, po tym jak rozpoczną się szkolenia pilotów.  Jak podkreśla portal, decyzja Bidena w sprawie samolotów zapadła "z dnia na dzień" podczas obrad przywódców G7.  


Do "historycznej decyzji" USA i Joe Bidena odniósł się Wołodymyr Zełenski. 


"To znacząco zmieni naszą armię na niebie. Liczę na omówienie praktycznego wdrożenia tej decyzji podczas szczytu G7 w Hiroszimie" - napisał prezydent Ukrainy na Twitterze. 

 


Prezydent Zełenski od miesięcy apelował do sojuszników o dostawy myśliwców, dzięki którym ukraińscy żołnierze mogliby w bardziej efektywny sposób bronić ukraińskiego nieba.  


W piątek w Hiroszimie rozpoczął się trzydniowy szczyt przywódców państw G7. Szef biura kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapowiedział, że w rozmowach weźmie udział Wołodymyr Zełenski. W Japonii ma dojść również do spotkania prezydenta Ukrainy i prezydenta USA.  

anw/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie